Sesja w Dąbrowie Tarnowskiej pod znakiem powodzi
26 maja odbyła się XXXVII sesja Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej. Sesję zdominowała sytuacja powodziowa na terenie gminy oraz omówienie warunków zgłaszania szkód z powodzią związanych. Również zapytania i interpelacje radnych dotyczyły tematyki powodziowej i oscylowały wokół utrzymania i przebudowy przepustów drogowych, studzienek ściekowych oraz remontów zniszczonych przez wodę dróg.
Sytuacja powodziowa na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska stała się tematem wiodącym podczas odbytej 26 maja sesji Rady Miejskiej. W sesji wzięli udział przedstawiciele wszystkich jednostek organizacyjnych z terenu gminy. Burmistrz
Stanisław Początek zapoznał radnych ze sprawozdaniem z działalności międzysesyjnej, którego tematem wiodącym było omówienie sytuacji powodziowej oraz przedstawienie informacji na temat warunków zgłaszania szkód powstałych w wyniku powodzi. Również zapytania i interpelacje radnych zdominowane zostały przez tematykę powodziową, ponieważ dotyczyły one głównie utrzymania i przebudowy przepustów drogowych, studzienek ściekowych, a także remontów dróg zniszczonych przez napór wody.
Podczas sesji radni podjęli uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2009 rok: Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej, Dąbrowskiego Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Kolejną sprawą, którą zajęli się radni była zmiana uchwały budżetowej na rok 2010. Zmiany dotyczyły w szczególności zwiększenia dochodów budżetowych o kwotę 1,1 mln złotych przeznaczoną na realizację Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach projektu systemowego „Twoja rodzina to siła – nie jesteś sam” w latach 2010-2012 oraz zwiększenia wydatków budżetowych o kwotę 500 000 złotych pozyskaną w ramach środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych z przeznaczeniem na odbudowę drogi gminnej w Żelazówce – II etap.
Ponadto, radni podjęli uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na realizację kanalizacji wsi Lipiny oraz Brnik, a także termomodernizacji Szkoły Podstawowej w Lipinach.
Podczas sesji radni podjęli również kilka uchwał dotyczących gospodarowania mieniem Gminy Dąbrowa Tarnowska, a także uchwałę dotyczącą zmiany uchwały w sprawie utworzenia Związku Gmin do Spraw Wodociągów i Kanalizacji Dąbrowie Tarnowskiej i przyjęcia Statutu przedmiotowego Związku.
W końcowej części obrad radni zajęli się problemami, zawartymi w pismach, które wpłynęły w ostatnim czasie do Rady Miejskiej od różnych instytucji oraz od mieszkańców gminy.
28.05.2010