Zwierciadełko powiedz przecie...
Podstawowe pojęcia które musisz poznać, aby móc samodzielnie wykonać profesjonalny makijaż
Podkład – to najważniejsza inwestycja. Dobrze dobrany podkład nada skórze zdrowy blask i sprawi, że wygląda ona nieskazitelnie a przy tym naturalnie. Podkład musi być kolorystycznie zbliżony do odcienia cery i dopasowany do jej rodzaju.
Po nałożeniu powinien wyglądać, jakby go w ogóle nie było.
●
Podkład w sztyfcie – to sprasowany korektor i podkład kremowy w jednym. Idealnie choć mocno pokrywa cerę, tuszując wszystkie niedoskonałości. Nadaje się do każdej cery, ale może wyglądać trochę ciężko. Powinny go stosować jedynie osoby, których cera naprawdę potrzebuje dokładnego pokrycia.
●
Podkład w kremie – jest delikatny i wskazany dla cery suchej i normalnej. Dokładnie się pokrywa i równomiernie rozprowadza. Nadaje skórze efekt naturalnego wykończenia.
●
Podkład w płynie– nadaje się do wszystkich rodzajów cery ponieważ występuje w różnych formułach – od beztłuszczowej (oil-free), poprzez wchłaniającą tłuszcz (oil-absorbing) do nawilżającej. Pokrywa dokładnie i delikatnie.
●
Podkład w formie musu – to podkład w kremie nasycony powietrzem. Wyrównuje koloryt skóry i wydaje się, że wsiąka w nią, a nie pozostaje na powierzchni. Świetnie pokrywa nadając naturalny wygląd. Najlepszy do cery dojrzałej, bo nie tworzy bruzd w miejscach zmarszczek, co zdarza się podkładom o cięższej konsystencji.
●
Koloryzujący krem nawilżający – to krem, do którego dodano trochę koloru. To najdelikatniejszy i najbardziej transparentny z podkładów doskonale nadający się na lato.
●
Podkład kremowo – pudrowy – bardzo wygodny i prosty w stosowaniu. Ma kremową konsystencję, ale błyskawicznie wysycha na skórze dając efekt pudrowego wykończenia, nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowo pudru. Najlepszy do cery tłustej gdyż składnik pudrowy pomaga zneutralizować efekt świecenia się skóry.
●
Puder w kompakcie – to podkład pudrowy, w zależności od rodzaju – delikatnie lub średnio kryjący. Można go używać w formie suchej lub zwilżonej. Jest bardzo dobry dla osób młodych - zawiera niewielkie ilości substancji natłuszczających i nie zatyka porów.
●
Mineralny puder pigmentowany – to puder sypki, który przywiera do skóry dając efekt od delikatnego do całkowitego pokrycia. Zawiera witaminy i minerały korzystne dla cery.. Najwygodniej nakładać go pędzelkiem lub gąbką.
Róż do policzków - jak nazwa wskazuje, służy do tego, aby dodać twarzy ciepłych rumieńców. Róż ożywi nawet najbardziej bladą cerę, ale jeśli masz naturalnie zaróżowione policzki, nie nadużywaj go, bo nie chodzi o efekt clowna. Róż występuje w czterech formach:
●
róż pudrowy - jest najprostszy w użyciu i oferowany w najszerszej gamie odcieni. Nakłada się go na twarz specjalnym pędzelkiem. Pozostawia na policzkach cienką warstwę i jest wskazany szczególnie dla osób o tłustej cerze, ale wspaniale współgra z każdym typem cery.
●
róż w kremie - dla osób, które nie mogą lub nie chcą używać podkładu. Nadaje twarzy świeże wykończenie i naturalny blask. Doskonale nadaje się do cery suchej natomiast kiepsko wygląda na cerze tłustej i z rozszerzonymi porami. Najlepiej nakładać go na policzki przed nałożeniem pudru.
●
róż w żelu - dla każdej cery. Jest bardzo trwały i łatwy w stosowaniu, a na twarzy wygląda bardzo naturalnie. Można go stosować na podkład, ale przed przypudrowaniem twarzy.
●
róż w płynie - to po prostu płyn, który nadaje skórze kolor. Trzeba go jednak umiejętnie i szybko nakładać gdyż mogą powstawać nierówne plamy. Jest wodoodporny więc
w miarę trwały.
Kolor może nadać twarzy także
bronzer (fluid brązujący) dostępny w postaci pudru lub w kremie, który świetnie nadaje się do cery suchej.
Puder – zapewnia trwałość makijażowi i absorbuje tłuszcze wydzielane przez skórę. Nakłada się go na podkład lub bezpośrednio na czystą, nawilżoną skórę.
Korektor - wspaniały wynalazek, ukrywający wszelkie mankamenty cery, nawet te, z którymi nie poradzi sobie podkład. Tuszuje popękane naczyńka, cienie pod oczami i wszelkie niedoskonałości. Aby skutecznie zatuszować problemy skórne, należy dobrać korektor o odpowiedniej konsystencji.
●
twardy korektor w sztyfcie - używany do ukrycia bardzo wyraźnych skaz i przebarwień, ale dość trudno jest go nałożyć tak, by nie był widoczny. Absolutnie nie nadaje się do tuszowania cieni pod oczami.
●
korektor w słoiczku - zazwyczaj ma konsystencję kremu i jest mocno kryjący. Nadaje się do maskowania cieni pod oczami, czy zmarszczek wokół nich.
●
korektor w tubie - ma kremową konsystencję, jest lekki i nie zbiera się w zmarszczkach, dlatego najlepiej nadaje się do cery dojrzałej. Bardzo dobrze pokrywa tuszowane miejsca, a zmieszany z kremem nawilżającym lub podkładem staje się jeszcze delikatniejszy. Doskonale nadaje się pod oczy gdyż świetnie się rozsmarowuje.
●
korektor w kredce - świetnie nadaje się do poprawiania linii ust. Pokrywa drobne niedoskonałości jak wypryski czy rozszerzone naczyńka, a jeśli jest dobrze dobrany kolorystycznie nie trzeba go nawet rozsmarowywać.
●
korektor z aplikatorem - ma bardzo delikatną konsystencję, daje szybkie i mocne pokrycie. Można go nakładać tak jak podkład gdyż świetnie wnika w skórę i doskonale się rozprowadza.
●
korektor w kompakcie (beztłuszczowy) - najlepszy do ukrycia wyprysków i krost. Jest trwały, ma suchą konsystencję i nie infekuje nawet chorobowych zmian skórnych.
Cień lub puder przyciemniający - wszystko co nim przyciemniamy staje się mniej widoczne. Nadaje makijażowi głębię dzięki kontrastowi z kosmetykami jasnymi.
Dewy - substancję zraszające, będące składnikami wielu podkładów. Nadają twarzy świeży wygląd i delikatny połysk.
KOSMETYKI DO OCZU
Konturówka (eyeliner) - służy do podkreślania i wyeksponowania oczu. Powinno się jej używać z umiarem. Mocniej tylko na specjalne okazje.
●
eyeliner w płynie - zabarwiony płyn, który nakładamy na powiekę cieniutkim pędzelkiem. Należy go nakładać wyłącznie na górną powiekę, nigdy na dolną. Tego typu eyeliner długo utrzymuje się na powiece, bardzo mocno i zdecydowanie podkreśla oczy. Jest dostępny także w formie pisaków lub aplikatorów z końcówką gąbkową.
●
eyeliner w kamieniu - jest sprasowany i wygląda jak czarny puder. Na powiekę nakłada się go za pomocą zwilżonego pędzelka. Daje efekt podobny jak eyeliner w płynie, ale znacznie łatwiej się go nakłada bo nie wymaga aż takiej precyzji.
●
eyeliner w kremie - nakłada się zwilżonym pędzelkiem. Szybko schnie, co zmniejsza ryzyko rozmazania.
●
eyeliner w kredce - najbardziej popularny i najprostszy w użyciu, więc idealny dla mało wprawnej ręki. Kredki mogą mieć różne konsystencje - jedne są bardziej suche, inne bardziej kremowe. Idealnie dobrana kredka powinna gładko ślizgać się po skórze. Zbyt kremowa jednak łatwo się rozmazuje. Dobra kredka powinna też być wodoodporna. Wówczas dłużej utrzymuje się na powiekach.
Maskara – czyli po prostu tusz do rzęs. Występuje najczęściej w trzech odmianach:
●
pogrubiająca – pokrywa każdą rzęsę z osobna cząsteczkami, które zwiększają objętość rzęs i sprawiają, że wyglądają one na grube i pełne.
●
wydłużająca – zawiera polimery plastyczne, które przylegają jedynie do czubków rzęs sprawiając, że wydają się one dłuższe.
●
podkreślająca – wygląda najbardziej naturalnie na rzęsach, które rozdziela i pokrywa każdą z osobna.
Większość tuszów występuje w formie wodoodpornej, ale należy pamiętać, że tusz wodoodporny trudno się usuwa i może niszczyć delikatne rzęsy. Nie powinny go używać osoby o wrażliwych oczach, gdyż jest wyjątkowo drażniący.
Cień do oczu - nakładany na powieki w różnych postaciach, nadaje końcowy efekt całemu makijażowi. Można go nabyć pod różnymi postaciami:
●
puder - cienie pudrowe mogą być sypkie lub sprasowane. Występują w szerokiej gamie odcieni, są najprostsze w użyciu, przez co najbardziej popularne. Bardzo dobrze się łączą i rozprowadzają na skórze.
●
krem – cienie w kremie mogą być matowe lub połyskujące. Doskonale się rozprowadzają, ale należy uważać gdyż często zbierają się w miejscu zagięcia powieki. Najlepiej i najbezpieczniej wybierać takie, które schnąc osiągają pudrowe wykończenie. Można także zmieszać cień kremowy z pudrowym.
●
płyn – cienie w płynie mogą być świecące lub metaliczne i są najtrudniejsze w użyciu. Niezbyt dobrze się mieszają i łączą ze skórą więc potrzeba dużej wprawy i precyzji przy ich nakładaniu. Nakłada się je bardzo blisko linii rzęs i służą głównie do podkreślenia intensywności wcześniej nałożonego koloru.
●
kredka – świetnie nadaje się do obrysowania oczu, a zaostrzonym czubkiem można precyzyjnie nałożyć kolor. Po nałożeniu należy gąbką, pędzelkiem lub palcem rozetrzeć linię, aby zniwelować wyraźną granicę.
Kosmetyki do malowania brwi – występują w czterech postaciach:
●
kredka – najczęściej używana, dobrze przywiera do brwi i długo się trzyma. Ważne, aby była odpowiednio naostrzona.
●
puder – jest matowy i zawiera bardzo dużo pigmentu. Nakłada się go specjalnym pędzelkiem. Nadaje brwiom naturalny wygląd.
●
krem – nakłada się pędzelkiem i zabezpiecza pudrem. Należy stosować bardzo ostrożnie gdyż daje efekt bardzo daleki od naturalnego. Jest silnie kryjący i nadaje brwiom radykalny i bardzo wyrazisty wygląd.
●
żel – świetnie nadaje się do ułożenia brwi i utrzymania ich we właściwym miejscu. Może być przeźroczysty lub koloryzujący.
Szminka – do podkreślenia ust. Wbrew pozorom należy ją bardzo umiejętnie stosować aby osiągnąć pożądany efekt.
●
matowa – jest mocno kryjąca i nie ma absolutnie żadnego połysku. Na ustach trzyma się długo, ale je wysusza. Najlepiej wygląda w ciemnych, intensywnych kolorach, ale usta nie wyglądają ani młodziej ani pełniej.
●
kremowa – najbardziej popularna i uniwersalna. Jest mocno kryjąca i lekko wilgotna, choć nie błyszcząca. Dobrze się trzyma i nie daje poczucia wyschniętych ust. Występuje też w największej liczbie kolorów.
●
oszroniona – nadaje ustom blady, połyskujący i metaliczny wygląd. Jest mocno kryjąca, a pojedyncze połyski dają wrażenie suchych ust. Najlepiej wygląda na ustach osób młodych.
●
transparentna – to szminka o lśniącym przeźroczystym kolorze, pod którym widać fakturę ust. Niezbyt długo się trzyma, ale jest doskonała do szybkich poprawek makijażu, gdyż nie wymaga zbytniej precyzji – jest przecież przeźroczysta.
●
konturówka – kredka, której używamy do podkreślenia linii ust. Pomaga skorygować kształt warg i chroni przed rozmazaniem szminki, która dzięki obrysowaniu konturówką o wiele dłużej utrzymuje się na ustach.
●
błyszczyk – nadaje ustom wybrany odcień kolorystyczny, ale przede wszystkim dużo blasku i efekt wilgotności. Nie jest szczególnie trwały i wymaga częstego uzupełnienia, ale nadaje ustom świeży i żywy wygląd.
AKCESORIA
Gąbka – może mieć przeróżne kształty, ale najważniejsze, by była zrobiona z wysokiej jakości pianki gumowej. Używa się jej do nakładania podkładu i korektora. Dzięki gąbce kosmetyki lepiej wnikają w skórę.
uszek do pudru – powinien być puchaty o miękkiej, welurowej strukturze. Używa się go do nakładania na twarz pudru sypkiego lub sprasowanego.
Zalotka – służy do podkręcania rzęs. Podkręca nawet najbardziej oporne rzęsy, a używa się jej już po nałożeniu tuszu.
Pędzle – pędzle to akcesoria, które każdy wybiera indywidualnie dla siebie. Poniżej tylko ogólna charakterystyka, ale najlepiej samemu poeksperymentować.
●
pędzelek do brwi - kształtem przypomina szczoteczkę do nakładania tuszu i świetnie nadaje się do układania brwi. Używa się go do przeczesywania brwi i układania ich w odpowiedni kształt. Inny rodzaj pędzelka to ścięty pod kątem. Idealnie nadaje się do nakładania koloru w kremie lub w pudrze. Jego twarda szczecinka sprawia, że doskonale dopasowuje się do brwi nadając im naturalny wygląd.
●
pędzelek do malowania kresek – płaski, o krótkiej szczecinie służy do nakładania eyelinera pudrowego przy linii rzęs oraz do rozprowadzania koloru na powiekach od samej nasady rzęs. Cienki, ostro zakończony pomoże precyzyjnie nałożyć eyeliner w płynie, kremie lub kamieniu
●
pędzelek do cieni – cienki, płaski i zwarty pozwala nałożyć kolor wzdłuż dolnej powieki. Można go także używać do malowania wyraźnej linii kolorystycznej w zgięciu powieki górnej. Mocny, wyprofilowany i ścięty pod kątem pędzelek pomaga stworzyć wrażenie przenikania cieni, płynnie łącząc granice między kolorami. Duży, równy pędzelek służy do nakładania jednego koloru bądź łączenia odcieni. Pędzelek zaokrąglony pomaga precyzyjnie nałożyć cień wzdłuż linii rzęs oraz w zewnętrznych kącikach oczu.
KOSMETYKI Z OGRÓDKA
Skóra uwielbia owoce, a najłatwiej dostarczyć ich w postaci maseczek. Efekty działania takich naturalnych maseczek są błyskawiczne – niemal natychmiast łagodzą podrażnienia, odświeżają, a nawet wybielają przebarwienia. Warto pielęgnować cerę takimi naturalnymi kosmetykami, nawet jeśli pod dostatkiem jest kosmetyków w sklepach. Oto kilka bardzo prostych przepisów na zbawienne dla skóry maseczki.
●
Malinowa świeżość
garść malin
łyżeczka słodkiej śmietany
łyżeczka płynnego miodu
Maliny rozgnieć na miazgę, dodaj śmietanę i miód. Dokładnie wymieszaj i nanieś na skórę twarzy i szyi. Po 20 minutach spłukać ciepłą wodą.
●
Odżywcze jabłuszko
jedno jabłko
2 łyżki naturalnego serka homogenizowanego
kilka kropelek oliwy
Obrane jabłko zetrzyj na tarce o drobnych oczkach i wymieszaj z serkiem i oliwą. Nałóż na twarz i po 20 minutach zmyj letnią wodą.
●
Truskawkowa młodość
2-3 truskawki
łyżka oliwki
Truskawki przetrzyj przez gęste sitko i wymieszaj z oliwką. Nałóż na twarz na 15 minut, a następnie zmyj zimną wodą.
●
Bananowa gładkość
pół banana
jedno żółtko
pół łyżeczki płynnego miodu
Banana zmiksuj i zmieszaj z żółtkiem i miodem. Maseczkę nałóż na twarz na 20 minut, a następnie zmyj letnia wodą.
●
Morelowe ukojenie
dojrzała morela bez pestki
łyżka serka homogenizowanego
Morelę obierz ze skórki i w miseczce dokładnie rozgnieć widelcem. Dodaj schłodzony serek i dokładnie wymieszaj. Maseczkę nałóż na twarz omijając okolice oczu. Zmyj po 20 minutach letnią wodą.
●
Poziomkowa słodycz
garść poziomek
łyżeczka śmietany
Rozgniecione widelcem poziomki nałożyć na twarz na 15 minut a następnie zmyć letnią wodą. Przy cerze suchej poziomki wymieszać ze śmietaną.
●
Porzeczkowe oczyszczenie
po garści białych i czerwonych porzeczek
łyżeczka mąki ziemniaczanej
Porzeczko rozgnieć i przesącz przez gazę lub gęste sitko. Otrzymany sok wymieszaj z mąką ziemniaczaną, nanieś na twarz i po 20 minutach zmyj ciepłą wodą.
CO Z TYMI WŁOSAMI?
W sezonie zimowym 2008/2009 obowiązywać będą ciepłe kolory włosów! Koniec z "mysimi" i nijakimi odcieniami. Wszystkie kolory włosów można "złamać" cieplejszym odcieniem, a najmodniejsze w tym sezonie to toffi, terakota i mocca. Obowiązywać będzie też jednolitość, a więc żadnych pasemek. Jedyne na co można sobie pozwolić to tzw. światło we włosach. Zarówno krótkie jak i długie włosy powinny mieć wyraźnie widoczne, geometryczne cięcia. Można również odważyć się na różne długości przy jednej fryzurze.
Jak wiadomo zmiana fryzury pozytywnie wpływa na nastrój, co nie jest bez znaczenia w jesienno - zimowej aurze. Dlatego, aby nie popaść w jeszcze większą depresję, należy udać się do wypróbowanego i zaufanego fryzjera. W przeciwnym wypadku skutki mogą być opłakane. A przede wszystkim - moda modą, ale fundujmy sobie takie fryzurki, w jakich najlepiej się czujemy i takie kolory jakie nam się podobają, bo to przede wszystkim jest gwarancją dobrego samopoczucia.
19.12.2008