Powódź w liczbach
135 tysięcy worków, 4 tysiące ton piasku, 3 tysiące hektarów pól uprawnych, 22 kilometry uszkodzonych dróg, 16 przepustów, prawie 13 kilometrów rowów, 800 metrów obwałowań, 435 poszkodowanych gospodarstw, zalanych 5 szkół, przedszkole, ośrodek kultury, 3 obiekty sportowe i siedziba Urzędy Gminy. To dopiero wstępne podsumowanie powodzi w gminie Borzęcin.
Blisko 135 tysięcy worków i ponad 4 tysiące ton piachu zużyto w trakcie akcji powodziowej prowadzonej na terenie gminy Borzęcin. W wyniku obydwu fal powodziowych – majowej i czerwcowej, poszkodowanych zostało 435 gospodarstw domowych. Około 3 tysięcy hektarów użytków rolnych znalazło się pod wodą. Straty w infrastrukturze komunalnej wynoszą ponad 10 milionów złotych. Jak zaznacza
Janusz Kwaśniak , wójt Borzęcina, jest to bilans na dzień 8 czerwca. -
Poszkodowani wciąż zgłaszają się do Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nadal trwa szacowanie szkód w infrastrukturze. W terenie pracuje kilka komisji – informuje wójt
Największe straty odnotowano w Borzęcinie i Bielczy. Straty wystąpiły także w miejscowościach Łęki i Przyborów oraz w Warysiu i Jagniówce, gdzie wylały lokalne, małe potoczki.
Według danych urzędu gminy żywioł uszkodził 22 kilometry dróg gminnych, most na Uszwicy, 16 przepustów, sieć kanalizacji deszczowej w Borzęcinie wraz ze śluzami, 12,5 kilometra rowów odwadniających i potoków, blisko 800 metrów obwałowań. Zalanych zostało 5 szkół, przedszkole, placówka kultury w Borzęcinie, 3 obiekty sportowe oraz budynek Urzędu Gminy.
-
Nie są to dane ostateczne i nie obejmują one ogromnych strat w infrastrukturze drogowej powiatu i województwa na terenie naszej gminy - mówi Janusz Kwaśniak -
Nie uwzględniają one również strat na ciekach wodnych administrowanych przez Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie, w tym m.in. na rzece Uszwicy oraz kosztów akcji zabezpieczania wału w Bielczy, w tym użytych środków i zużytych materiałów.
Koszty akcji powodziowej po stronie gminy zamkną się kwotą ponad 300 tysięcy złotych. 100 tysięcy gmina otrzymała na ten cel z budżetu wojewody.
10.06.2010