Nowa inwestycja w Rzuchowej
Dom Pomocy Społecznej w Rzuchowej zostanie zaadaptowany na pierwszą w powiecie tarnowskim placówkę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci. Będzie to możliwe dzięki 665 tysięcy złotych dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Powiat tarnowski dołoży blisko 300 tys. złotych. Umowę w tej sprawie podpisali we czwartek, 1 lipca, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela i wicestarosta Mirosław Banach w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.
W Rzuchowej, w budynku Domu Pomocy Społecznej powstanie pierwsza w powiecie tarnowskim placówka opiekuńczo – wychowawcza dla dzieci. Wicestarosta tarnowski
Mirosław Banach podkreśla, że brakowało w powiecie takiej placówki. –
Dotąd dzieci trafiały do domów dziecka położonych w różnych miejscach Polski. W Rzuchowej istnieje odpowiedni do takich potrzeb budynek - obecnie mieści się w nim Dom Pomocy Społecznej. – podkreśla Mirosław Banach. -
Likwidacja DPS nie wpłynie negatywnie na zabezpieczenie opieki nad osobami chorymi i starszymi, gdyż w naszym regionie istnieją podobne placówki.
Umowę w sprawie dofinansowania inwestycji podpisali 1 lipca wicestarosta Mirosław Banach i
Roman Ciepiela, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Dotacja z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 665 tysięcy złotych, całkowita wartość projektu to 949 980 złotych, a jego realizacja zostanie zakończona pod koniec września 2011 roku.
W ramach projektu planowana jest przebudowa obiektu, budowa windy, adaptacja poddaszy na cele użytkowe. Przebudowane zostaną instalacje wewnętrzne, c.o. wraz z kotłownią, wodno-kanalizacyjna, gazowa i elektryczna. Remont uzupełni malowanie, cyklinowanie oraz doposażenie pokoi na potrzeby dzieci. Zaplanowano również pokój gościnny z węzłem sanitarnym. Obiekt będzie też wyposażony w pomieszczenie do zajęć terapeutyczno-sportowych.
Placówka w Rzuchowej zapewni potrzebującym dzieciom całodobową opiekę, doprowadzi do stworzenia im warunków kształcenia oraz wyrównywania opóźnień szkolnych i rozwojowych. Znajdzie się w nim miejsce na zajęcia wychowawcze, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne oraz na rehabilitację i zajęcia specjalistyczne dla dzieci niepełnosprawnych. Placówka przyjmie około trzydzieścioro dzieci, a pracować w niej będzie 22 osoby, w tym 12 wychowawców, psycholog, terapeuta, specjalista pracy socjalnej oraz pracownicy obsługi i administracji.
01.07.2010