Dla powodzian od Caritas
Ponad 500 ton darów trafiło do powodzian diecezji tarnowskiej od Caritas. Poszkodowani otrzymali środki czystości, wodę, żywność, odzież, a także materiały budowlane. Caritas zakończyła pierwszy, doraźny etap pomocy poszkodowanym. Prawie 4 tysiące zalanych domów i mieszkań oraz ok. 150 domów zniszczonych przez osuwiska – to bilans majowych i czerwcowych kataklizmów na terenie diecezji.
Tarnowska Caritas otrzymała pomoc od Caritas Polska oraz oddziałów Caritas w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Gdańsku, Białymstoku, Katowicach, Siedlcach, Bydgoszczy, Warszawy-Praga, Świdnicy, Łodzi i Ełku. Łącznie to 254 tony darów. Pomoc ofiarowały także firmy i instytucje przekazując 112 ton środków czystości, żywności, odzieży, pościeli, oraz 12 ton zboża i tysiące sztuk ubrań roboczych, obuwia gumowego, sprzętu do mycia.
Do Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie dary przynosili także indywidualni ofiarodawcy. Mieszkańcy Tarnowa i okolic przekazali ponad 40 ton ubrań, żywności i środków czystości. Bezpośrednio z parafii do parafii kierowana była natomiast pomoc koordynowana przez Parafialne Oddziały Caritas – szacunkowo było to ponad 100 ton ubrań, wody, środków czystości i żywności.
Od pierwszych godzin po kataklizmie zarząd Caritas oraz członkowie Parafialnych Oddziałów Caritas podjęli działania pomocowe. -
Niezwłocznie przekazywano wszelkie dary do Domu dla Bezdomnych Mężczyzn. Dzięki ofiarnej pracy kilkunastu bezdomnych udało się przepakowywać setki ton różnego rodzaju produktów, przekazywanych przez darczyńców - mówi dyrektor Caritas ksiądz
Ryszard Podstołowicz.
Od samego początku Caritas Diecezji Tarnowskiej dokonywała także zakupów najpotrzebniejszych produktów. Kupiono 96 palet środków czystości za 210 tysięcy złotych, 500 pojemników specjalistycznych środków dezynfekujących za 125 tysięcy złotych, koce, gumowce, rękawice i narzędzia do porządkowania za 42 tysiące złotych, paszę dla zwierząt i żywność.
Dla powodzian z gminy Wietrzychowice przez kilka tygodni kupowano chleb oraz wydano talony do realizacji w sklepach na prawie 53 tysiące złotych, a w gminie Szczucin ponad 123 tysiące złotych przeznaczono na przygotowanie gorących posiłków dla pracujących w akcji ratunkowej żołnierzy oraz powodzian ewakuowanych ze swoich domów.
Oprócz tych artykułów pierwszej pomocy Caritas zakupiła 300 osuszaczy za łączna kwotę 332 tysiące złotych. Wszystkie zostały wypożyczone w rejony powodziowe diecezji i wciąż „pracują” w zalanych domach.
Caritas opłaciła też „Zieloną Szkołę” i wypoczynek wakacyjny dla dzieci z terenów powodziowych. Pierwsze dni lipca zamknęły się kwotą nieco ponad 1 miliona zł.
Największe wsparcie Caritas otrzymała od wiernych diecezji, którzy podczas zbiórki w kościołach przekazali ponad 3 miliony złotych. Dodatkowe fundusze pochodzą od indywidualnych ofiarodawców, firm i instytucji oraz od Polaków mieszkających na całym świecie.
Teraz przed diecezjalną Caritas kolejny etap pomocy – wspierania powodzian w remoncie i wyposażeniu domów i mieszkań. Proboszczowie poszkodowanych parafii wraz z współpracującymi z nimi członkami Parafialnych Oddziałów powinni w tej sprawie kontaktować się z biurem Caritas w Tarnowie.
10.07.2010