Balsam dla stetryczałych serc

Już za parę dni Nowy Sącz stanie się najbardziej roześmianym, rozśpiewanym i roztańczonym miejscem na ziemi. Pół tysiąca dzieci z całego świata zawita tu, aby wziąć udział w Święcie Dzieci Gór. To barwne widowisko i kolorowa parada w dzień otwarcia imprezy przyciągają co roku tłumy widzów.

Już po raz osiemnasty Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprosiło pół tysiąca dzieci z całego świata aby wzięły udział w jedynym w swoim rodzaju święcie – Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór”, który w tym roku odbędzie się w dniach 18 – 25 lipca. Przez jeden tydzień Nowy Sącz stanie się najbardziej roześmianym, roztańczonym, rozśpiewanym i wesołym miejscem na ziemi, a uczestnicy Festiwalu wciągną jak zwykle do wspólnej zabawy tysiące mieszkańców i turystów. Dotychczasowe siedemnaście edycji Festiwalu gościło dziecięce zespoły regionalne z 54 krajów świata, co oznacza, że około 8,5 tysiąca młodych ludzi zasmakowało wielkiej przygody, nawiązało nowe przyjaźnie, niosąc jednocześnie radość mieszkańcom regionu i turystom oraz, co najważniejsze, wypełniając i przekazując dalej ideę Festiwalu – „Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych”.
Festiwal ma unikalną formułę: sześć zespołów zagranicznych tworzy wraz z sześcioma zespołami polskimi tzw. pary kamrackie. Przez cały Festiwal dzieci razem mieszkają, występują, bawią się, zwiedzają. Znajdują dzięki temu pomiędzy sobą nić porozumienia. Kształtuje się tolerancja i akceptacja dla odmienności kulturowych, religijnych, obyczajowych, likwidują się uprzedzenia i podziały. Każda para ma swój „dzień narodowy”, podczas którego jest „gwiazdą” koncertów, a zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów.
Do udziału w tegorocznym Festiwalu organizatorzy zaprosili zespoły z: Turcji, Rumunii, Armenii, Indii, Kraju Ałtajskiego oraz Bułgarii. Towarzyszyć im będą polskie dziecięce zespoły regionalne, reprezentujące folklor: lachowski, spiski, gorczański, żywiecki i babiogórski. Festiwal jest niezwykle barwnym widowiskiem. Kolorowa parada ulicami miasta w dzień otwarcia Festiwalu zakończona koncertem inauguracyjnym wszystkich zespołów i pokazem ogni sztucznych na nowosądeckim rynku każdego roku przyciąga tysiące widzów. Tłumy towarzyszą także wieczornym koncertom w poszczególne dni narodowe oraz koncertowi finałowemu na zakończenie Festiwalu.
Festiwal, organizowany od 1992 roku, nawiązuje do Święta Gór – przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, kultywującej tradycje ludowej kultury i sztuki terenów podkarpackich.
14.07.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |