Europejskie pieniądze dla Tarnowa

Kolejne pieniądze z funduszy unijnych trafiły do budżetu Tarnowa. Tym razem przeznaczone one będą na informatyzację, ułatwienia mieszkańcom dostępu do usług publicznych oraz archiwizację badań w Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie. Dwa kolejne projekty przygotowane przez Urząd Miasta Tarnowa znalazły się na liście rezerwowej.

W Tarnowie trwa obecnie realizacja kilku inwestycji, na które miasto uzyskało dofinansowanie ze środków unijnych. Tymczasem do budżetu trafią kolejne pieniądze, za które realizowane będą następne przedsięwzięcia. Dotyczą one m.in. informatyzacji, ułatwienia mieszkańcom dostępu do usług publicznych oraz archiwizacji badań w Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie. Zdaniem marszałka Roman Ciepieli, Tarnów jest liderem w Małopolsce w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych.
Projekty na które uzyskano dofinansowanie w ostatnim okresie to „Platforma zintegrowanych e-usług dla mieszkańców Tarnowa z elementami karty mieszkańca”, „Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji Przestrzennej” oraz „Wdrożenie elektronicznego systemu obiegu i archiwizacji badań obrazowych w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie”.
Wartość pierwszego projektu wynosi 3,8 mln złotych, a wartość dofinansowania to ponad 2,5 mln złotych. Dzięki jego realizacji tarnowianie uzyskają łatwiejszy dostęp do usług publicznych, świadczonych drogą elektroniczną. Każdy mieszkaniec, okazując dowód tożsamości, otrzyma login, który pozwoli na jego uwierzytelnienie, umożliwiając tym samym korzystanie z usług (np. rezerwacja usług w zakresie sportu, kultury, zamówienie książek w bibliotece, rejestracja w przychodni itp.). Zakłada się również wykorzystanie infrastruktury klucza publicznego przy przesyłaniu informacji np. do Wodociągów, MPEC, Gazownictwa, Zakładów Energetycznych i UMT. Uzupełnieniem platformy będzie Elektroniczna Karta Mieszkańca, która umożliwi kontrolę i optymalizację kosztów funkcjonowania usług miejskich i zwiększenie liczby punktów pobierania opłat za usługi.
Projekt „Budowa Zintegrowanego Systemu Informacji Przestrzennej” pozwoli na wdrożenie w Urzędzie Miasta Tarnowa systemowych rozwiązań: informatycznych i telekomunikacyjnych dotyczących gromadzenia, przetwarzania i udostępniania baz danych oraz zbiorów informacji o przestrzeni geograficznej. Realizacja projektu przyczyni się do skrócenia czasu realizacji procesów decyzyjnych związanych z działaniami m.in. w zakresie gospodarki komunalnej, ładu przestrzennego i architektury, gospodarki nieruchomościami i mieniem, ekologii i ochrony środowiska. W szerszej perspektywie zastosowanie technologii informatycznych umożliwi bardziej efektywne i skuteczne dostosowanie działań administracji publicznej do potrzeb obywatela. Wartość projektu wynosi 1,9 mln złotych, a wartość dofinansowania 1,4 mln złotych.
Kolejny projekt - „Wdrożenie elektronicznego systemu obiegu i archiwizacji badań obrazowych w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie” umożliwi wdrożenie elektronicznego systemu obiegu i archiwizacji badań obrazowych oraz digitalizację obrazów RTG. W wyniku wdrożenia systemu archiwizacji i obiegu badań obrazowych kolejna informacja o pacjencie (tj. obraz wykonany przez pracownie diagnostyczne) zostanie ujęta w systemie. Na realizacje tego celu uzyskano dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 857 tysięcy złotych. Wartość całego projektu to ponad 1,1 mln złotych. Ten projekt realizowany będzie w pierwszej połowie przyszłego roku.
Obecnie w Tarnowi realizowane są również inne inwestycje, na które uzyskano dofinansowanie z funduszy unijnych. Trwa przebudowa i rozbudowa budynku bursy międzyszkolnej na ulicy Szarych Szeregów na potrzeby Pogotowia Opiekuńczego. Koszt całej inwestycji przekracza dwa miliony złotych, a poziom dofinansowania to 1,3 mln złotych. Wykorzystywane są również pieniądze na modernizację kształcenia zawodowego. W ciągu najbliższych czterech lat wydane zostanie na ten cel prawie 8,5 mln złotych, z czego 7,3 mln to pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Dwa tarnowskie projekty znajdują się na listach rezerwowych – pierwszy to „ Rozbudowa i zwiększenie dostępności do sieci szerokopasmowej systemu EduNet w Tarnowie”, drugi - „Rozbudowa i przebudowa budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej”.
06.08.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |