Szczucin miastem

Od 1 stycznia Szczucin ponownie posiada status miasta. W latach trzydziestych ubiegłego wieku w ramach reformy administracji władze nie zatwierdziły praw miejskich Szczucina, gdyż mieszkało w nim mniej niż trzy tysiące mieszkańców. Rozporządzenie o nadaniu miejscowości praw miejskich Rada Ministrów wydała 28 lipca ubiegłego roku.

W regionie tarnowskim pojawiło się kolejne miasto. Od 1 stycznia taki status ma Szczucin, który znalazł się na liście miejscowości wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 lipca 2008 roku w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta.

Miasto, leżące obecnie w granicach powiatu dąbrowskiego, posiada kilkusetletnią historię, pisane wzmianki o istnieniu osady i parafii pochodzą z XIV wieku. Właściciele wsi podejmowali starania o uzyskanie przywileju lokacyjnego miasta, ale nie udało się go uzyskać do czasu pierwszego rozbioru, kiedy to wieś znalazła się w granicach monarchii austriackich. Informacje o miejskim statusie Szczucina pochodzą jednak z wieku XVIII, można założyć, że stało się to w latach osiemdziesiątych XVIII stulecia.
W latach trzydziestych XX wieku, przy okazji kolejnej reformy administracji Szczucin nie uzyskał potwierdzenia praw miejskich. Podstawowym powodem degradacji do rangi wsi była zbyt mała liczba mieszkańców. Warunkiem utrzymania miejskiego statusu było wówczas posiadanie przynajmniej trzech tysięcy mieszkańców.
Odzyskanie praw miejskich świętowali mieszkańcy podczas plenerowej imprezy sylwestrowej.
02.01.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |