Nowe kadry dla polskiej chemii
W najbliższych dniach w Wydziale Zamiejscowym WSB-NLU w Tarnowie, dzięki wsparciu Azotów Tarnów, ruszy rekrutacja na studia na kierunku „Inżynieria chemiczna i procesowa”. Tarnowska uczelnia jest jedyną niepubliczną uczelnią w Polsce, która kształci na tym kierunku. Na razie będą to studia inżynierskie, być może w przyszłości pojawi się możliwość uruchomienia studiów na poziomie magisterskim.
Na tarnowskim rynku edukacyjnym pojawiła się nowa oferta – studia na kierunku „Inżynieria chemiczna i procesowa”. Zgodę na prowadzenie takich studiów na poziomie inżynierskim uzyskał Wydział Zamiejscowy WSB-NLU w Tarnowie, a projekt, realizowany wspólnie z Azotami Tarnów jest odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony lokalnego przemysłu.
Inżynieria chemiczna i procesowa to nauka wykorzystująca podstawy nauk ścisłych do opisu i realizacji procesów, w ramach których materia podlega przemianom fizyko-chemicznym prowadzącym do jej nowej, pożądanej formy. W jej ramach budowane są modele umożliwiające projektowanie i przewidywanie przebiegu procesów w różnych warunkach np. wytwarzanie granulatu nawozowego w przemyśle chemicznym, czy leków w przemyśle farmaceutycznym.
Studia na nowym kierunku podjąć mogą zarówno absolwenci szkół średnich chcący zdobyć wyższe wykształcenie techniczne, jak i osoby pracujące, które chciałyby podnieść swoje kompetencje. Z uwagi na dotychczasową specjalizację WSB-NLU w zakresie studiów menedżerskich, przyszli inżynierowie zostaną wyposażeni w umiejętności niezbędne do zarządzania nie tylko procesami przemysłowymi, ale także zespołami ludzkimi. Dodatkowym atutem będzie poszerzona nauka języka obcego. -
To unikatowy w skali kraju projekt. Dzięki wsparciu Azotów Tarnów w zakresie infrastrukturalnym, studenci będą mieli możliwość zdobywać wiedzę praktyczną w warunkach przemysłowych i w specjalistycznych laboratoriach – mówi
Krzysztof Pawłowski, prezydent WSB-NLU w Nowym Sączu. -
Pozwoli to kształcić absolwentów, którzy będą doskonale przygotowani do pracy.
Jak deklaruje z kolei zarząd Azotów, nawiązanie współpracy z uczelnią jest wyrazem odpowiedzialności za przyszłe kadry polskiego przemysłu chemicznego. -
Absolwenci tego kierunku nie będą mieli kłopotów ze znalezieniem pracy w Tarnowie i regionie – mówi
Jerzy Marciniak, prezes zarządu Azotów Tarnów. -
W gronie studentów znajdą się zapewne również pracownicy naszej firmy, którzy są spółce potrzebni, a teraz otrzymają jeszcze szanse uzupełnienia wykształcenia.
Studia będą płatne, w zależności od tego, czy odbywane będą w trybie dziennym, czy zaocznym wysokość czesnego wynosić będzie od 4 500 do 6 500 złotych.
24.08.2010