Ryglicka powódź w liczbach
Po dwóch miesiącach od przejścia fali powodzi, w gminie Ryglice powoli niwelowane są skutki klęski żywiołowej. Samorządowi udało się pozyskać na ten cel sporo pieniędzy zewnętrznych, niemałe kwoty zaangażowano także z gminnego budżetu. Prace trwają, ale zakończenia niektórych z nich nie należy spodziewać się szybko.
Ogromne straty w wyniku fal powodziowych w maju i czerwcu poniosła gmina Ryglice. Kolejnym zagrożeniem dla majątku osób i instytucji stały się także osuwiska ziemi. Dopiero dziś, po ponad dwóch miesiącach walki z tymi żywiołami, można stwierdzić, że ich skutki zostały częściowo zniwelowane.
Najbardziej poszkodowanym rodzinom (152 gospodarstwa domowe) zostały wypłacone zasiłki celowe z budżetu państwa w kwocie od 500 do 6000 złotych, na łączną kwotę ponad 519 tysięcy złotych. Za te pieniądze poszkodowane rodziny mogły dokonać niezbędnych, drobnych remontów i napraw w mieszkaniach, zakupu żywności, leków, opału, odzieży czy niezbędnych przedmiotów użytku domowego.
Decyzją Burmistrza Ryglic z budżetu gminy Ryglice wypłaconych zostało 130 zasiłków dla najbardziej poszkodowanych rodzin na łączną kwotę 67 tysięcy złotych. W odpowiedzi na wystosowany przez burmistrza wniosek do Wojewody Małopolskiego, wszyscy zainteresowani otrzymali pomoc rzeczową w postaci przekazanych przez Agencję Mienia Wojskowego artykułów spożywczych oraz środków rzeczowych. Ze strony władz samorządowych powodzianie mogli liczyć na wsparcie w postaci przekazania środków czystości i środków dezynfekcji oraz środków do oczyszczania studni skażonych wodami powodziowymi.
Procedura przygotowywania wniosków o zasiłek celowy w kwocie do 20 tysięcy złotych, zaowocowała wypłaceniem ponad 736 tysięcy złotych na remonty 49 budynków mieszkalnych. Pozostałych siedem wniosków, po uzupełnieniach dokumentacji przesłanych do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, zostały zweryfikowane na kwotę 84 tysiące złotych i już wkrótce zostaną one wypłacone poszkodowanym rodzinom.
Samorząd powołał gminną komisję ds. weryfikowania prac remontowych wykonywanych ze środków zasiłku celowego. Wizytacja w terenie ma na celu eliminację przypadków nadużyć finansowych oraz kontrolę zakresu wykonanych prac. Otrzymane fundusze mają bowiem pomóc w doprowadzeniu uszkodzonych budynków mieszkalnych do stanu sprzed powodzi. Niedopuszczalny jest remont powierzchni, które nie zostały uszkodzone w trakcie kataklizmu. Wszelkie nieprawidłowości skutkować będą zwrotem przez mieszkańców tej części dotacji, która została nieprawidłowo wykorzystana. Spośród wszystkich uszkodzonych przez powódź budynków mieszkalnych, właściciele dwóch najbardziej uszkodzonych ubiegają się o przyznanie zasiłku celowego w kwocie do 100 tysięcy złotych.
Sporządzona została lista 11 budynków, które najprawdopodobniej zakwalifikowane zostaną do rozbiórki w wyniku osuwisk. Program, który pozwala na odbudowę przez gminę Ryglice zniszczonych domów zakłada, iż cena 1 metra kwadratowego odbudowywanego domu nie może przekroczyć trzech tysięcy złotych, a powierzchnia, uzależniona jest od powierzchni zniszczonego domu określonej w deklaracji podatkowej. Z częścią poszkodowanych osób podpisane zostały porozumienia w sprawie odbudowy, trzeba jednak zaznaczyć, iż procedura pozyskania środków na ten cel jest niezwykle skomplikowana i długotrwała. Konieczność wykonania licznych ekspertyz i zdobycia opinii specjalistów wiąże się niestety z długim okresem oczekiwania.
Pozytywnie rozpatrzono wnioski Burmistrza Ryglic o przyznanie dotacji umożliwiających sfinansowanie kosztów pracy geologów i rzeczoznawcy majątkowego na terenie gminy. –
Lista osób uprawnionych do odbudowy zniszczonych budynków mieszkalnych może niestety ulec wydłużeniu. Wszystko zależy od ekspertyz wydanych przez Państwowy Instytut Geologiczny w Krakowie, któremu zlecono wykonanie kart rejestracyjnych osuwisk na terenie gminy – mówi burmistrz
Bernard Karniewicz.
Powódź nie oszczędziła także infrastruktury komunalnej. Tylko na bieżące usuwanie skutków klęski - profilowanie dróg żwirowych, przywóz żwiru oraz prowadzenie akcji przeciwpowodziowej, z budżetu gminy Ryglice wydatkowano ponad 230 tysięcy złotych. Na prowadzoną na terenie gminy akcję przeciwpowodziową pozyskano z budżetu państwa 150 tysięcy złotych, zaś na odbudowę zniszczonej infrastruktury komunalnej aż milion złotych. W ramach tej ostatniej kwoty odbudowanych zostanie sześć z 37 uszkodzonych na terenie gminy mostów.
Ważnym aspektem walki ze skutkami żywiołów stała się pomoc dzieciom z rodzin dotkniętych powodzią. Zorganizowano dla nich wakacyjne wyjazdy wypoczynkowe. Dzieci w wieku szkolnym z poszkodowanych rodzin mogą liczyć także na pieniądze, które umożliwią im normalny start w roku szkolnym 2010/2011. Pozyskane przez gminę Ryglice środki w kwocie ponad 100 tysięcy złotych pozwolą na zakup wyprawek szkolnych dla 101 dzieci.
01.09.2010