Pamięci ofiar wypadków

Powstający w Zabawie pomnik ofiar wypadków drogowych będzie też poświęcony ofiarom katastrof komunikacyjnych. Tak zdecydowało walne zgromadzenie Stowarzyszenia „Przejście”. Zmieni się, więc nazwa monumentu. Będzie to: Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy.

Pomnik w Zabawie stanowi pierwszy etap planowanego centrum pomocy osobom przeżywającym kryzys po stracie bliskich. Decyzja walnego zgromadzenia Stowarzyszenia „Przejście” pomnik nazywał się będzie ostatecznie Pomnik Ofiar Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy. - Wpływ na naszą decyzję miały także ostatnie wydarzenia. Nasi rodacy zginęli w tragicznym wypadku autokaru pod Berlinem. Modliliśmy się w ich intencji w sanktuarium błogosławionej Karoliny. Przede wszystkim chcemy objąć troską wszystkich, którzy doświadczyli tragedii, żeby mieli tutaj swoje miejsce. Modlitwą obejmujemy także ofiary tragicznego wypadku, do którego doszło w okolicach Nowego Miasta nad Pilicą - mówi ksiądz Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie.
Po kilkumiesięcznej przerwie ruszyły kolejne prace budowlane. To roboty zbrojeniowe przy powstaniu ścian nośnych. Były one możliwe dzięki nowym funduszom od osób indywidualnych i instytucji. - Liczymy, że w listopadzie w stanie surowym będą drogi wejścia i wyjścia z pomnika. Całość ma mieć 40 metrów długości - dodaje ksiądz Szostak.
Z okazji dnia pamięci i modlitwy za tych, co zginęli na drogach planowana jest dwudniowa konferencja „Ofiary Wypadków Drogowych - Nasza Wspólna Odpowiedzialność” w dniach 20-22 listopada. Rozpocznie się ona mszą świętą i modlitwą w intencji ofiar wypadków drogowych przy powstającym pomniku w Zabawie, a zakończy w Sejmie wystąpieniami i referatami zaproszonych gości.
W Zabawie podczas obchodów tego dnia posadzone zostaną też drzewa pamięci po katastrofach lotniczych w Polsce, które miały miejsce w XX wieku.
Przygotowywana jest też dalsza część alei pamięci, obok drzew będą słupy i kamienie, na których znajdą się informacje ile osób zginęło i uległo wypadkom w danym roku.
Do sanktuarium można też przywozić krzyże przydrożne upamiętniające wypadek drogowy. Przy pomniku będą one uszanowane i z należnym szacunkiem złożone w godnym miejscu.
W sanktuarium błogosławionej Karoliny prowadzona jest też księga pamięci ofiar wypadków drogowych, codziennie pali się przy niej świeca oraz każdego 10 i 18 dnia miesiąca trwa modlitwa za zmarłych zapisanych w księdze pamięci.
Karty ze zdjęciami osób, które zginęły w wypadkach nadsyłane są z całej Polski i księga zapełnia się wpisami. Nową inicjatywą jest także możliwość otrzymania znaczka do przypięcia. Jest na nim pomnik i miejsce na wpisanie imienia osoby, która zginęła w wypadku.
Kamień węgielny pod budowę pomnika poświęcił w listopadzie ubiegłego roku podczas obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych biskup Tadeusz Płoski, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Pomnik „Przejście” ma upamiętnić ofiary wypadków i pomóc ich bliskim przeżyć żałobę. W Zabawie ma także powstać centrum pomocy osobom przeżywającym kryzys po stracie bliskich.
13.10.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |