Ratusz (jak) nowy

15 listopada zakończone zostaną prace remontowe w tarnowskim Ratuszu. W uroczystości oddania inwestycji, która odbędzie się 15 listopada o godz. 12.00 weźmie udział Marek Nawara, Marszałek Województwa Małopolskiego. 10 listopada w wyremontowanym budynku odbyła się konferencja prasowa.

10 listopada odbyła się konferencja prasowa w wyremontowanym budynku tarnowskiego Ratusza. Oficjalnie budynek zostanie otwarty 15 listopada w samo południe. Pierwsza ekspozycja powinna zostać otwarta w Ratuszu na początku przyszłego roku.
Tymczasem dyrekcja muzeum przygotowała inną niespodziankę dla tarnowian i turystów. Od 15 listopada będzie możliwość zwiedzenia wieży Ratusza oraz wystawy planszowej poświęconej historii obiektu i jego remontowi. Bilet na nietypową wycieczkę na szczyt wieży kosztował będzie 10 złotych. Schodząc z wieży można będzie zaglądnąć do wnęki mieszczącej mechanizm napędzający od trzech wieków ratuszowy zegar.
Koszt remontu wyniósł prawie 4,7 mln złotych. Wymianie poddano wszystkie instalacje, wykonano prace izolacyjne osuszające fundamenty i mury, przeprowadzono konserwację maszkaronów, wielkich połaci wątków ceglanych, tak na zewnątrz, jak też w piwnicach, zmieniono system komunikacji w ratuszowej wieży, wprowadzono nowoczesny system klimatyzacji, monitoringu zabezpieczeń, zastosowano ułatwienia dostępu do obiektu dla osób niepełnosprawnych, zaadaptowano na cele edukacyjne nieużywane dotąd gotyckie piwnice, a na poddaszu wygospodarowano obszerne magazyny dla zbiorów archeologicznych i na wystawę o początkach miasta.
Ratusz w Tarnowie - budowla pierwotnie gotycka, jako siedziba tarnowskiej rady miejskiej w źródłach pisanych po raz pierwszy wymieniony jest w 1448 roku. Gruntownie przebudowany i rozbudowany w trzeciej ćwierci XVI wieku. Ratusz nawiedzały liczne pożary i nadwyrężał go ząb czasu. A tarnowianie nie szczędzili grosza na jego remonty i gruntowne renowacje. Przeprowadzano takie w końcu XIX w., oraz w latach 30. i 60. wieku ubiegłego. Obecna jest już czwartą z rzędu, generalną odnową tej budowli.
Od 1931 roku ratusz jest siedzibą muzeum.
Remont przeprowadzono w kilku etapach w latach 2005-2010. Zadanie zostało sfinansowane w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Pieniądze z tego samego programu przeznaczone zostaną na modernizację siedziby przy Rynku 3 i drewnianego spichlerza przy Muzeum Etnograficznym. Wszystkie prace potrwają do 2012 roku a koszt całego zadania wyniesie 11,3 mln złotych. Z budżetu Województwa Małopolskiego przeznaczono 7,3 mln złotych, a ze środków MRPO 4 miliony złotych.
10.11.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |