Barbara święta o górnikach pamięta...

Wszyscy, którzy narażeni są na nagłą i niespodziewaną śmierć obrali ją sobie za patronkę. Jest więc święta Barbara patronką więźniów, rybaków i marynarzy. Ale najważniejsza jest dla górników, którzy dzień swojej patronko obchodzą niezwykle uroczyście. Także radłowscy górnicy, nieco wcześniej niż przypada samo święto bo 20 listopada, spotkają się, by z szacunkiem ale i humorem oddać patronce należny jej szacunek.

Zgodnie z tradycją, choć nieco wcześniej niż przypada samo święto, radłowscy górnicy z Kopalni Kruszyw Tar-Krusz obchodzić będą Barbórkę. W sobotnie popołudnie, 20 listopada spotkają się w Pojawiu, by jak co roku z szacunkiem ale i humorem oddać patronce należny jej szacunek.
W Polsce kult świętej Barbary od wieków jest niezwykle żywy. Najstarszy polski kościół pod jej wezwaniem wzniesiono w 1262 roku w Bożygniewie koło Środy Śląskiej, a wzmianki o niej pojawiają się już w jedenastowiecznym „Modlitewniku Gertrudy”, córki Mieszka II. Przekaz głosi, że Barbara była córką bogatego człowieka z Nikomedii. Ponieważ była nie tylko piękna i inteligentna, ale i bogata, wielu młodzieńców ubiegało się z uporem o jej rękę, Barbara jednak z równym uporem odmawiała. Jednym z jej nauczycieli był chrześcijański mędrzec i pod jego wpływem dziewczyna postanowiła przyjąć chrzest i spędzić resztę życia w czystości.
Gdy dowiedział się o tym jej ojciec, w obawie o utratę stanowiska zamknął córkę w wieży próbując zmusić do porzucenia wiary i wyrzeczenia się złożonego ślubu. Kiedy żadne groźby nie poskutkowały sam postawił ją przed sądem cesarskim. W więzieniu torturami próbowano zmusić Barbarę do zmiany wyznania, wreszcie skazano ją na ścięcie. Wyrok miał wykonać jej ojciec. Legenda mówi, że po tym jak odebrał on córce życie, zabił go piorun.
Dzień świętej Barbary czyli popularna Barbórka przypadająca 4 grudnia, to najważniejszy dzień dla górników zawsze rozpoczynany mszą i wspólnym pacierzem. Jedną z głównych tradycji tego święta są tzw. „Karczmy Piwne", czyli biesiadne spotkania starszych i młodszych górników przy dwóch stołach, tzw. tablicach. Karczma rozpoczyna się od odśpiewania hymnu, po czym odbywa się biesiada, podczas której, wśród górniczych pieśni, nagradza się zasłużonych oraz przyjmuje nowych adeptów sztuki górniczej. Przyjęcie nowych adeptów składa się ze ślubowania i „skoku przez skórę”.
W tym roku miejscem spotkania górników Tar-Kruszu będzie Dom Ludowy w Pojawiu w gminie Szczurowa. Impreza rozpocznie się o godzinie 17.00, a zakończy gdy św. Barbara pozwoli...
19.11.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |