Uwaga - wścieklizna
W Małopolsce przybywa zwierząt zarażonych wścieklizną. Ruszyła kampania informacyjna, a Wojewoda Małopolski rozesłał do szkół prośbę o przybliżenie dzieciom i młodzieży, zwłaszcza przed feriami, zasad bezpiecznego postępowania.
Po kilku latach nieobecności, w sierpniu ubiegłego roku w Bobowej pojawił się pierwszy przypadek wścieklizny stwierdzony u lisa. Do tej pory odnotowano ich na terenie Małopolski już ponad 100, na obszarze 12 powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, chrzanowskiego, gorlickiego, krakowskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, proszowickiego, suskiego, tarnowskiego, wielickiego.
Chorobę stwierdzano przede wszystkim u zwierząt dzikich, głównie u lisów , ale też u zwierząt domowych - psów, kotów, bydła, koni i owiec.
Wojewoda rozesłał do samorządów ulotkę, która ma być wykorzystywana w kampanii informacyjnej. Ulotka zawiera podstawowe zalecenia dla osób, przebywających na terenie zagrożonym wścieklizną, m.in. aby nie zbliżać się do dzikich zwierząt, które zachowują się nietypowo, a po kontakcie z pogryzionym, nieznanym lub dzikim zwierzęciem bezwzględnie zgłosić się do lekarza. Wojewoda przypomina także, że szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe dla psów, a dla kotów zalecane.
Prośba o zwrócenie uwagi na zagrożenie wścieklizną została rozesłana również do małopolskich szkół. Przed zbliżającymi się feriami uczniowie powinni zostać poinformowani o zasadach bezpiecznego zachowania.
11.01.2011