Wysokie wskaźniki praktyk religijnych

Ponad 70 % wiernych diecezji tarnowskiej chodzi na niedzielną mszę świętą, a 23,1 proc. przyjmuje Komunię Świętą. To w przypadku frekwencji niewielki, bo o 0,5 proc. wzrost, natomiast mniejszy o 1,5 % jest wskaźnik dotyczący przyjmowania Komunii Świętej. Najprawdopodobniej będą to najwyższe wskaźniki w skali kraju. Dane dotyczące praktyk religijnych w diecezji tarnowskiej opracowano na podstawie liczenia wiernych w kościołach w dniu 24 października ubiegłego roku.
 
-W diecezji tarnowskiej nadal możemy się cieszyć wysoką frekwencją wiernych na niedzielnych mszach świętych. Jest to niewątpliwie, spowodowane ogromną pracą kapłanów w parafiach i podczas katechezy w szkołach. Dla wiernych, począwszy od małych dzieci, a skończywszy na starszych i chorych jest wiele propozycji do zaangażowania się w ruchach i stowarzyszeniach katolickich oraz grupach modlitewnych, w których dokonuje się formacja chrześcijańska i pogłębienie religijnej świadomości. To wpływa na udział w niedzielnej Eucharystii i częste przyjmowanie Komunii Świętej. W kilku miejscach została zainicjowana stała całodzienna adoracja. To wszystko wpływa na tak wysoki wskaźnik praktyk religijnych w diecezji tarnowskiej - uważa ksiądz Jan Bartoszek, zastępca dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, który opracował badania.
Najwięcej osób, bo 90 % uczęszcza do kościoła w dekanacie Ujanowice na Sądecczyźnie.
Wysoka, ponad osiemdziesięcioprocentowa frekwencja jest także w dekanatach: Limanowa, Pilzno, Stary Sącz i Ciężkowice.
Najwięcej osób, bo 43,5 proc. przystępuje do Komunii w dekanacie Bobowa. Ponad trzydziestoprocentowy wskaźnik communicantes jest w dekanatach Tuchów, Ujanowice i Szczepanów.
W samym Tarnowie do kościoła w niedzielę chodzi od 34 do 66 % wiernych. Najwyższa frekwencja, bo ponad 138 proc. jest w kościele księży filipinów.
12.01.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |