MORD gotowy na nowe przepisy
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie rozbudował swoją bazę szkoleniową. W nowym obiekcie przygotowano specjalne pomieszczenia spełniające warunki techniczne do zamontowania symulatora jazdy. W kompleksie szkoleniowym znalazły miejsce także dodatkowe sale wykładowe oraz archiwum. Obok powstał kompleks garaży dla pojazdów MORD, a na przyległym terenie zlokalizowane będzie mobilne miasteczko komunikacyjne, które będzie służyło praktycznej edukacji komunikacyjnej dzieci i młodzieży. Wartość inwestycji przekroczyła dwa miliony złotych.
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie rozbudował swoją bazę szkoleniową. W nowym obiekcie przygotowano specjalne pomieszczenia spełniające warunki techniczne do zamontowania symulatora jazdy. Rozbudowa zaplecza szkoleniowego stanowi poważny krok w kierunku uruchomienia w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie, w najbliższej przyszłości, Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy – niezbędnego do prowadzenia szkoleń kierowców na uzyskania kwalifikacji zawodowych do pracy w transporcie drogowym osób i rzeczy.
Symulator to rozwiązanie alternatywne wobec – określonej w nowych przepisach – możliwości jazdy w warunkach specjalnych na placu o dużej powierzchni, wyposażonym w odpowiednie urządzenia techniczne, wyłączonym z ruchu, co byłoby rozwiązaniem znacznie bardziej kosztownym.
Symulator umożliwi pełną realizację obowiązkowych szkoleń dla osób zainteresowanych pracą w zawodzie kierowcy, bez konieczności wyjazdu do Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy położonych często w miejscowościach znacznie odległych od miejsca zamieszkania.
- Zrobiliśmy już pierwsze kroki w tym kierunku. W nowym obiekcie przygotowaliśmy pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany symulator niezbędny do prowadzenia przewidywanych przez nowe przepisy szkoleń dla młodych kierowców zamierzających podjąć pracę w transporcie drogowym – mówi
Bernard Karasiewicz, dyrektor tarnowskiego MORD.
– Na zakup zdecydujemy się po ogłoszeniu przepisów, określających precyzyjnie parametry techniczne, które powinno spełniać to urządzenie. Chcemy być gotowi, by w jak najkrótszym czasie stworzyć kierowcom możliwość wypełnienia ustawowych obowiązków. Urządzenie służyło będzie głównie kierowcom zawodowym, którzy uzyskali w ostatnim okresie uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie kat. C lub D i przed podjęciem pracy w transporcie zobowiązani są odbyć tzw. kwalifikację wstępną, w ramach której prowadzone są zajęcia praktyczne na symulatorze jazdy. Będzie też służyło wszystkim kierowcom, którzy będą chcieli sprawdzić swoje umiejętności z techniki prowadzenia pojazdu w symulowanych elektronicznie warunkach ruchu drogowego, a więc bez stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego.
Podczas jazdy na symulatorze powstaje wrażenie uczestnictwa w realnym ruchu drogowym, wraz z elementami towarzyszącymi normalnej jeździe jak np. wibracja, ruchy boczne kabiny i fotela kierowcy oraz efekty dźwiękowe. Symulator daje dodatkowo możliwość wielokrotnego powtarzania różnych scenariuszy drogowych, w tym sytuacji niebezpiecznych, co sprzyja wykształceniu prawidłowych reakcji i odruchów. Symulator stwarza ćwiczącym kierowcom możliwość przyswojenia ekonomicznego stylu jazdy, technik umożliwiających zmniejszenie zużycie paliwa i zanieczyszczenia środowiska w warunkach realnej eksploatacji pojazdów.
W kompleksie szkoleniowym znalazły miejsce także sale wykładowe oraz zakładowe archiwum. Obok powstał kompleks garaży, a na przyległym terenie zlokalizowane będzie mobilne miasteczko komunikacyjne, które będzie służyło praktycznej edukacji komunikacyjnej dzieci i młodzieży. Wartość inwestycji przekroczyła dwa miliony złotych.
29.01.2011