Najważniejsza jest pasja

Z Krzysztofem Onakiem, absolwentem III LO w Tarnowie, byłym Mistrzem Świata w programowaniu komputerowym, obecnie pracownikiem naukowym uniwersytetu w Pittsburghu rozmawiał Piotr Filip

Pana nazwisko stało się znane kilka lat temu, gdy wygrał Pan Akademickie Mistrzostwa Świata w programowaniu komputerowym
To było już ponad siedem lat temu, w roku 2003. Mistrzostwo Świata zdobyliśmy wspólnie z dwoma kolegami z Uniwersytetu Warszawskiego, gdyż rywalizacja odbywała się w trzyosobowych zespołach. Ja także byłem wówczas studentem Uniwersytetu Warszawskiego.
Ani wówczas, ani dzisiaj nie jest Pan jednak w Tarnowie osobą szerzej znaną. Pewnie niewiele osób wie, że jest Pan tarnowianinem
Czuję się tarnowianinem, choć urodziłem się w Krakowie. Kiedy przyszedłem na świat, moi rodzice w tym mieście studiowali. Do Tarnowa trafiłem z rodzicami jako małe dziecko i wszystkie moje wspomnienia wiążą się właśnie z Tarnowem, gdzie mieszkałem do czasu rozpoczęcia studiów.
Zanim został Pan jednak studentem, był uczniem tarnowskich szkół
Zaczynałem edukację w Szkole Podstawowej nr 18. Później, w związku z przeprowadzką, uczyłem się w Szkole Podstawowej nr 10, a po jej ukończeniu w III Liceum Ogólnokształcącym.
Czy już wówczas był Pan przekonany, że informatyka będzie pańskim życiowym wyborem
Właściwie tak. Moje zainteresowania zaczęły się kształtować bardzo wcześnie. Na początku uczyłem się głównie sam z książek. W liceum uczyłem się w klasie matematyczno-informatycznej. Wówczas też po raz pierwszy wystartowałem w Olimpiadzie Informatycznej. W czasie nauki w liceum dwa razy byłem laureatem pierwszego miejsca na etapie ogólnopolskim. W efekcie dwukrotnie uczestniczyłem w Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. W roku 1999 roku w Antalyi zdobyłem brązowy medal, a w 2000 roku w Pekinie złoty medal. Byłem jednym z czwórki Polaków, którzy uczestniczyli w tych konkursach
Co trzeba umieć, aby wygrać taką olimpiadę? Na czym polega rywalizacja?
Na rozwiązywaniu zadań. Wszyscy rozwiązują te same zadania, czas na uporanie się z nimi to zazwyczaj pięć godzin. Trzeba np. w sieci autostrad znaleźć najkrótszą drogę pomiędzy miejscowościami A i B. Efektem pracy jest program komputerowy, który sprawdza jury.
Mając medale olimpiad mógł Pan zapewne wybrać miejsce i kierunek studiów?
Mogłem i wybrałem Uniwersytet Warszawski. W przypadku informatyki, były to wówczas - i przypuszczam, że nadal są - najlepsze studia w Polsce. Spotkałem na uniwersytecie wielu kolegów, laureatów olimpiad informatycznych. Na jednym roku studiowało 120 osób, ale z Tarnowa byłem tylko ja.
Wróćmy jeszcze do Akademickich Mistrzostw Świata, bo to chyba największe osiągnięcie w okresie studenckim. Trudno było zakwalifikować się na ten wyjazd?
Trudno. Od początku studiów starałem się zakwalifikować do światowego finału. Po dwóch nieudanych podejściach, ostatecznie udało się to razem z Tomkiem Czajką ze Stalowej Woli i Andrzejem Gąsienicą-Samkiem z Warszawy, których znałem jeszcze z czasów szkoły średniej. Największymi rywalami w drodze do finału konkursu zawsze były inne zespoły z Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast w finale musieliśmy pokonać około 70 zespołów wyłonionych spośród 3 850 z całego świata. Jeśli chodzi o formułę mistrzostw, to była ona podobna do znanej nam już z olimpiad szkolnych. Też w określonym czasie należało rozwiązać pewna liczbę zadań, z tym, że liczyła się praca zespołowa, bo na trzyosobowy zespół mieliśmy jeden komputer. W moim odczuciu nasz sukces był możliwy zarówno dzięki naszym umiejętnościom, jak i dzięki temu, że mieliśmy bardzo dobry dzień. Sam potencjał nie wystarczy, w finale wszystkie zespoły są świetne. Dlatego ważne jest, aby być konkretnego dnia w jak najlepszej dyspozycji. Warto dodać, że w 2007 roku nasi młodsi koledzy z Uniwersytetu Warszawskiego ponownie wygrali te same Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu.
Pana nie było już wówczas ani w Warszawie, ani w Polsce. Pisał pan doktorat na amerykańskiej uczelni
Studia na UW skończyłem w 2005 roku. Chciałem zająć się pracą naukową. Gdyby nie udało się wyjechać do USA, prawdopodobnie doktoryzowałbym się w Warszawie. Złożyłem jednak kilka aplikacji na amerykańskie uczelnie i otrzymałem zaproszenie z Massachusetts Institute of Technology, które zaakceptowałem. Po pięciu latach pracy, wiosną ubiegłego roku, obroniłem swoją pracę doktorską
Czy można językiem zrozumiałym dla laików wytłumaczyć czego ona dotyczyła?
To praca z zakresu informatyki teoretycznej. Tytułu nie odważyłbym się zacytować, ale ogólnie można powiedzieć, że chodzi o algorytmy służące do przetwarzania dużych zbiorów danych. Zamiast analizować wszystkie dane i tracić sporo czasu, algorytmy te pozwalają pobierać małe próbki danych i na ich podstawie rozwiązywać problemy. Nasuwa się tutaj pewna analogia z sondażami wyborczymi. Kiedy chcemy wiedzieć na kogo zagłosują Polacy w wyborach, nie pytamy wszystkich uprawnionych o ich preferencje wyborcze, ale zadajemy to pytanie niewielkiej reprezentatywnej próbce wyborców. Podobnie, choć w zupełnie innej dziedzinie, jest z problemami, nad którymi ja pracuję.
Uzyskał Pan dyplom i zmienił miejsce pracy. Teraz pracuje Pan na uniwersytecie w Pittsburghu
Otrzymałem dwuletnie stypendium badawcze w Carnegie Mellon University. Miałem propozycję z kilku świetnych miejsc, ale ostatecznie po długim namyśle podjąłem decyzję o przeniesieniu się do Pittsburgha. Nie wykluczam, że w przyszłości wrócę do Polski, ale na podjęcie takich decyzji mam jeszcze czas i na razie koncentruję się głównie na pracy naukowej.
Odniósł Pan zawodowy sukces. Czy może on być udziałem także tych młodych ludzi, którzy dziś siedzą w ławkach tarnowskich liceów?
Sądzę, że jak najbardziej. Podstawowym jego warunkiem jest jednak to, by mieć jakąś pasję, jak najwcześniej określić swoje zainteresowania i wiedzieć, co chce się robić. Jeżeli chodzi o Stany Zjednoczone, zawsze były otwarte na młodych, zdolnych ludzi zza granicy. W grupie, w której studiowałem, większość osób urodziła się poza USA.
A bariera finansowa?
Nie sądzę, żeby była aż takim problemem. Jeżeli chodzi o doktorantów, to zazwyczaj nie płacą za swoje studia i na dodatek otrzymują stypendia, z których mogą spokojnie się utrzymać. Ja także nie płaciłem za studia i na pewno nie byłoby mnie na to stać. Jeżeli chodzi o zwykłych studentów, te najlepsze uczelnie mają też często cały system stypendiów, wspomagających tych najwybitniejszych, których nie stać na studia. Jeden z moich znajomych pochodzi z Mołdawii. To dosyć biedny kraj i jego rodzice nie byliby w żadnym wypadku w stanie wspomóc go na studiach, a mimo to wyjechał po szkole średniej na amerykańską uczelnię
Również w Tarnowie coraz głośniej mówi się o aspiracjach związanych z tworzeniem ośrodka akademickiego. Myśli Pan, że Tarnów może być prężnym ośrodkiem akademickim?
Zapytałbym raczej, a dlaczego nie może? To dopiero początek bardzo długiej drogi, ale każda uczelnia rozpoczynała kiedyś od zera. Nie da się stworzyć od razu uniwersytetu z kilkudziesięcio, czy kilkusetletnią tradycją. Ale to nie powód, aby nie robić niczego.
Dziękuję za rozmowę
15.02.2011
Komentarze:
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |