Straż w liczbach

Państwowa Straż Pożarna w Tarnowie podsumowała ubiegłoroczną działalność. Uzyskane wyniki wskazują na spadek liczby pożarów przy jednoczesnym gwałtownym wzroście liczby zagrożeń miejscowych. W znacznym stopniu przyczyniła się do tego ubiegłoroczna powódź.

28 lutego w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie podsumowano rok 2010. Jak wynika z przekazanych danych, w ubiegłym roku na terenie Tarnowa i powiatu tarnowskiego miały miejsce 6 462 zdarzenia z udziałem strażaków, co stanowi wzrost o 67,7% w stosunku do roku 2009. Tylko 623 przypadki stanowiły pożary, pozostałe interwencje wynikały z zagrożeń miejscowych, z czego aż 4 413 dotyczyły zdarzeń związanych z powodzią.
Upoważnieni funkcjonariusze przeprowadzili w roku 2010 łącznie 208 czynności kontrolno - rozpoznawczych, w tym 104 kontrole na terenie Tarnowa oraz 104 kontrole na terenie powiatu tarnowskiego. Podczas kontroli stwierdzono łącznie 355 nieprawidłowości, w tym 154 na terenie miasta i 201 na terenie powiatu. W ich efekcie wydanych zostało 68 decyzji administracyjnych z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz 14 upomnień związanych z nieterminowym wykonaniem nałożonych wcześniej obowiązków. Na terenie miasta i powiatu stwierdzono łącznie 30 nieprawidłowości kwalifikowanych według przepisów jako zagrażające życiu. We wszystkich tych przypadkach Komendant Miejski PSP
w Tarnowie wydał decyzje administracyjne nakazujące dostosowanie obiektów do obowiązujących przepisów techniczno - budowlanych.
Pod kątem prowadzenia działań ratowniczych sprawdzono 228 bloków mieszkalnych kwalifikowanych jako średniowysokie i wysokie. Wykazy budynków ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w zakresie dróg pożarowych zostały przesłane do spółdzielni zarządzających budynkami.
Straż pożarna wydała 23 opinie dla imprez masowych, każdorazowo dokonując lustracji miejsca i w wielu przypadkach nakładając obowiązek dodatkowego zabezpieczenia imprezy przez zastęp lub sekcję jednostki przeciwpożarowej.
Przeprowadzono osiem kontroli obiektów przeznaczonych na wypoczynek letni i zimowy dzieci i młodzieży. Aż w sześciu z nich stwierdzono nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. Skontrolowano zakłady o dużym i zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej - Baza Paliw Nr 9 w Woli Rzędzińskiej, Zakłady Azotowe w Tarnowie – Mościcach S.A., Jednostka Ratownictwa Chemicznego w Tarnowie – Mościcach Sp. z o. o., Linde Gaz Polska Sp. z o. o. w Tarnowie. Na terenie zakładów przeprowadzono dodatkowo kontrole przewozu towarów niebezpiecznych.
Komenda Miejska PSP w Tarnowie przekazała protokoły pokontrolne do Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie. Ogółem podczas kontroli stwierdzono cztery nieprawidłowości w Jednostce Ratownictwa Chemicznego w Tarnowie - Mościcach Sp. z o.o. dotyczące aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa pożarowego oraz przeglądów urządzeń przeciwpożarowych.
W zakresie monitoringu pożarowego stwierdzono, że tylko jeden obiekt spośród 27 nie został połączony z Centrum Alarmowo-Odbiorczym KM PSP w Tarnowie, mimo wyposażenia w system sygnalizacji pożarowej, a był nim tarnowski teatr.
W zakresie wyposażenia obiektów w Dźwiękowy System Ostrzegawczy - DSO, sześć obiektów jest wyposażonych w system, a dwa budynki zostały do tego zobligowane: Hala Widowiskowo – Sportowa przy ulicy Traugutta i Szpital Wojewódzki św. Łukasza.
Na terenie miasta i powiatu tarnowskiego dokonano 72 odbiorów nowych budynków, wnosząc zastrzeżenia w stosunku do 45, w tym 27 na terenie miasta.
W 2010 roku w ogólnej liczbie interwencji pożary stanowiły 9,6 %, a ich liczba w porównaniu z rokiem 2009 spadła o 2,4 %. Wśród ogólnej liczby pożarów największą liczbę stanowiły, podobnie jak w latach ubiegłych, pożary traw i nieużytków rolnych, a w dalszej kolejności pożary w obiektach mieszkalnych i środkach transportu.
Liczba miejscowych zagrożeń w porównaniu z rokiem 2009 wzrosła o 78,4%. Ten drastyczny wzrost związany był głównie z większą liczbą interwencji podczas usuwania skutków powodzi.
W 2010 roku Straż Pożarna w Tarnowie posiadała 193 etaty. Ponieważ liczba ludności na obszarze działania Komendy Miejskiej PSP wynosi około 310 tysięcy mieszkańców, na każdy 1000 mieszkańców przypada 0,62 strażaka.
Komenda Miejska PSP w Tarnowie wraz z Jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi mają swoje siedziby w trzech obiektach: przy ulicy Klikowskiej 39, przy ulicy Błonie 2A, oraz w Siedliskach. W ubiegłym roku udało się zakupić nowe wyposażenie, m.in. ciężki i średni samochód ratowniczo-gaśniczy, kontener inżynieryjno-techniczny, skimer i seperator dla grupy chemicznej, poduszkowiec ratowniczy, amfibię ratowniczą (jedyna taka w Polsce), samochód dla płetwonurków, pompę wysokiej wysokiej wydajności, quady z przyczepami . Wykonano także remont uszkodzonego w wypadku samochodu GBA MAN z przeznaczeniem na samochód zabezpieczenia logistycznego.
W ramach realizowanego projektu „Bezpieczny Dom” opracowanego i wdrożonego
w Komendzie Miejskiej, polegającego na szkoleniach dzieci i młodzieży, przeszkolono ponad sześc tysięcy młodych ludzi.
.
28.02.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |