PiS robi (nie)porządki?
Zarząd Okręgowy Prawa i Sprawiedliwości w Tarnowie ostatecznie skreślił z listy członków partii tarnowskich radnych Grzegorza Kądzielawskiego i Marka Drwala. Obydwaj panowie przekonują, że decyzje zarządu są bezprawne, a oni sami będą się odwoływać do statutowych organów partii. Kilkunastu członków zarządu odmówiło udziału w głosowaniu i wystosowało list do prezesa partii.
Marek Drwal i
Grzegorz Kądzielawski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie zostali wyrzuceni z szeregów Prawa i Sprawiedliwości. Taką decyzję podjął zarząd okręgowy partii podczas posiedzenia 7 marca. Radni nie zgadzają się z tym stanowiskiem i zapowiadają złożenie odwołania, zwłaszcza, że ich zdaniem, zarząd okręgowy złamał statut i przekroczył swoje kompetencje.
- PiS w Tarnowie oznacza już nie Prawo i Sprawiedliwość, ale Bezprawie i Niesprawiedliwość – mówi Grzegorz Kądzielawski, dzień po decyzji zarządu.
- Głosowanie odbyło się niezgodnie ze statutem partii. Nie otrzymaliśmy uzasadnienia takiej decyzji, ani podstawy prawnej.
Część członków zarządu odmówiła udziału w głosowaniu i napisała wspólny list do prezesa
Jarosława Kaczyńskiego. Są w tej grupie m.in. posłowie
Barbara Marianowska i
Michał Wojtkiewicz oraz starosta
Mieczysław Kras.
- Członkowie Zarządu Okręgowego Partii Prawo i Sprawiedliwość z okręgu nr 15 – Tarnów wyrażają swoje zaniepokojenie stylem kierowania organizacją przez Prezesa ZO posła Edwarda Czesaka. W naszej ocenie dotychczasowa polityka posła Czesaka doprowadziła do powstania licznych konfliktów w okręgowej organizacji PiS oraz w konsekwencji do znacznego osłabienia pozycji naszej Partii w regionie tarnowskim – napisali m.in. autorzy listu.
- (...) - Dodatkowo nieumiejętność zarządzania strukturami, skonfliktowanie środowiska oraz brak skutecznego prowadzenia kampanii wyborczych doprowadziły do sytuacji, w której PiS utracił władzę w większości samorządów w okręgu oraz mając niejednokrotnie największe reprezentacje klubowe w tych samorządach został zepchnięty do roli opozycji. (...) Niestatutowe działania posła Czesaka zmierzają również do nieuprawnionego wykluczenia z naszej partii dwóch zasłużonych działaczy, obecnych radnych Rady Miejskiej w Tarnowie, w tym przewodniczącego komitetu miejskiego PiS i zarazem członka Rady Politycznej.
Usunięci radni mają siedem dni na złożenie odwołania. Statut nie określa w szczegółowo, w jakim terminie podjąć ma decyzję Komitet Polityczny PiS.
Posła Edwarda Czesaka nie udało się zastać 8 marca w biurze okręgowym Prawa i Sprawiedliwości. Poseł
Józef Rojek, który był obecny w biurze, nie chciał odnieść się ani do decyzji zarządu, ani do polemiki w gronie jego członków, twierdząc, że należy to do kompetencji prezesa okręgu, który jest równocześnie rzecznikiem prasowym.
08.03.2011