Mieszkańcy wyręczą radnych?

Radny Grzegorz Kądzielawski w celu aktywizacji mieszkańców Tarnowa złożył na ręce Grzegorza Światłowskiego, Przewodniczącego Komisji Statutowej Rady Miejskiej w Tarnowie wniosek dotyczący inicjatywy uchwałodawczej, która przysługiwałaby także określonej grupie mieszkańców. Miałoby to umożliwić udział tarnowian w procesie tworzenia miejscowego prawa.

Ponieważ zgodnie ze Statutem Gminy Miasta Tarnowa inicjatywa uchwałodawcza przysługuje obecnie prezydentowi, Przewodniczącemu Rady Miejskiej, komisjom rady, klubom radnych oraz grupie co najmniej pięciorga radnych, radny Grzegorz Kądzielawski złożył na ręce Przewodniczącego Komisji Statutowej wniosek o umożliwienie również grupie mieszkańców podejmowania takiej inicjatywy.
Zgodnie ze złożonym wnioskiem, do Statutu Miasta Tarnowa miałby zostać dopisany punkt o prawie podejmowania inicjatywy uchwałodawczej przysługującym grupie co najmniej 200 mieszkańców mających stałe zameldowanie w Tarnowie i czynne prawo wyborcze.
Szczegóły dotyczące zapisów w Statucie Miasta Grzegorz Kądzielawski wymienia w siedmiu punktach:
1. W celu zrealizowania inicjatywy uchwałodawczej mieszkańcy mogą zawiązać Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej.
2.Do projektu uchwały zgłoszonego z inicjatywy mieszkańców należy dołączyć listę osób upoważnionych do kontaktów w imieniu inicjatorów oraz listę minimum 200 osób popierających inicjatywę uchwałodawczą zawierającą następujące dane wnioskodawców: imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, podpis.
3.W nagłówku każdej ponumerowanej strony listy zawierającej dane wnioskodawców powinien być umieszczony zapis określający przedmiot uchwały.
4.Projekt uchwały zgłoszony z inicjatywy mieszkańców powinien być w terminie do trzech miesięcy, od dnia jego złożenia, skierowany pod obrady Rady.
5.Przedstawiciel inicjatorów projektu uchwały ma prawo przedstawiać projekt na sesji.
6.Projekt uchwały zgłoszony z inicjatywy mieszkańców, który nie zawiera określonej liczby podpisów lub nie spełnia innych warunków formalno-prawnych, nie jest kierowany pod obrady, o czym przewodniczący rady informuje osoby upoważnione do kontaktów, podając uzasadnienie.
7.Wnoszenie poprawek do projektu uchwały zgłoszonego z inicjatywy mieszkańców nie wymaga ponownego zbierania podpisów przez inicjatorów, jeżeli poprawki nie zmieniają głównej intencji projektu.
- Uważam, że pewną niesprawiedliwością jest fakt, że w procesie tworzenia prawa krajowego przez parlament grupa obywateli posiada gwarantowane konstytucyjnie prawo inicjatywy ustawodawczej, podczas gdy w sprawach lokalnych, a więc często najbliższych mieszkańcom, tarnowianie nie posiadają prawa inicjatywy uchwałodawczej w procesie tworzenia prawa miejscowego – mówi wnioskodawca. - Mam nadzieję, że przyznanie mieszkańcom prawa inicjatywy uchwałodawczej wzmocni instytucje społeczeństwa obywatelskiego i jeszcze bardziej zaktywizuje tarnowian wokół spraw dla nich istotnych.
16.03.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |