Czujka ratująca życie

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Coraz popularniejsze staje się instalowanie detektorów tlenku węgla, które mogą uratować nie tylko zdrowi ale i życie, a o czym przekonała się mieszkanka bloku przy ulicy Elektrycznej.

Niewłaściwa eksploatacja budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych przynosi każdego roku kilkadziesiąt ofiar zatrucia czadem. Zagrożenie wzrasta w okresie zimowym, gdy instalacje gazowe, elektryczne i kominowe zaczynają działać na pełnych obrotach. Brak ich regularnej konserwacji i czyszczenia powoduje, że zamiast przynieść miłe, domowe ciepło, mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem.
Ważnym elementem w domach i mieszkaniach jest sprawna i właściwie działająca wentylacja. Zakrywanie i zaklejanie kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach jest niedopuszczalne i zabronione. Chętnie montowane okna nowego typu są wyjątkowe szczelne i dokładnie zamknięte uniemożliwiają dopływ powietrza potrzebnego do spalania gazu, co często powoduje odwrócenie ciągu kominowego w kanałach wentylacyjnych. A jeżeli ilość powietrza jest zbyt mała, następuje niezupełne spalenie gazu i powstaje trujący tlenek węgla, zabójczy czad. Dlatego należy pamiętać, aby w trakcie użytkowania urządzeń gazowych okna ustawić w pozycji „mikrowentylacja” lub w inny sposób zapewnić dopływ powietrza. Na sprawność działania wentylacji mogą mieć również wpływ warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz - wzrost ciśnienia atmosferycznego lub silne podmuchy wiatru mogą zakłócić prawidłową pracę instalacji wentylacyjnej, spalinowej i dymowej, co w konsekwencji może być przyczyną pojawienia się czadu.
Największą pewność w zakresie ostrzegania przed czadem daje zainstalowany w pomieszczeniu detektor tlenku węgla. Przekonała się o tym mieszkanka bloku przy ulicy Elektrycznej w Tarnowie, która 16 marca, po powrocie do mieszkania usłyszała uruchomioną czujkę. Kobieta natychmiast zawiadomiła straż pożarną, a wykonany przez przybyłych strażaków pomiar stężenia tlenku węgla wykazał jego obecność na poziomie znacznie przekraczającym dopuszczalną wartość. Strażacy ustalili, że bezpośrednią przyczyna pojawienia się tlenku węgla w mieszkaniu była wadliwa praca gazowego podgrzewacza wody.
18.03.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |