Pieniądze na inwestycje proekologiczne
Mieszkańcy Tarnowa zamierzający zlikwidować paleniska węglowe i zastąpić je ekologicznymi źródłami ciepła, a także tarnowianie instalujący kolektory słoneczne będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z budżetu miasta.
W grudniu ubiegłego roku znowelizowana ustawa Prawo ochrony środowiska umożliwiła udzielanie dotacji z budżetu gminy na dofinansowanie kosztów inwestycji proekologicznych. Zasady udzielania dotacji celowej na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej określa rada gminy w drodze uchwały.
Prezydent Tarnowa przygotował „Regulamin udzielania dotacji celowej z budżetu Gminy Miasta Tarnowa na dofinansowanie kosztów inwestycji związanej ze zmianą systemu ogrzewania oraz zakupem i montażem kolektorów słonecznych”, w którym zawarte zostały zasady udzielania dotacji, w tym kryteria wyboru inwestycji do dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji i sposobu jej rozliczenia. Regulamin został przyjęty przez Radę Miejską 24 marca.
Dofinansowanie inwestycji związanej ze zmianą systemu ogrzewania lub zakupem i montażem kolektorów słonecznych udzielane będzie wyłącznie dla inwestycji realizowanych przez osoby fizyczne nie posiadające statusu przedsiębiorcy.
Kwota dofinansowania określana będzie na podstawie liczby zlikwidowanych palenisk lub, w przypadku likwidacji kotła centralnego ogrzewania, na podstawie ilości kilowatów zainstalowanej mocy ekologicznego źródła ciepła.
Do zakupu i montażu kolektorów słonecznych dotacja będzie udzielana na podstawie wielkości powierzchni zamontowanych kolektorów. Kwoty dofinansowania ustalono na poziomie 700 złotych za jedno, całkowicie i trwale wyłączone palenisko węglowe, 120 złotych za każdy kilowat zainstalowanej mocy nowego źródła, w związku z całkowitym i trwałym wyłączeniem kotła centralnego ogrzewania oraz 1 000 złotych za każdy m² łącznej powierzchni kolektora, nie więcej jednak niż 4 000 złotych.
Kwota dotacji nie może przekroczyć 50 % poniesionych kosztów inwestycji.
Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie wniosku o udzielenie dotacji, załączenie do wniosku kopii dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu bądź zgody właściciela obiektu na realizację przedsięwzięcia oraz zawarcie umowy dofinansowania z Gminą Miasta Tarnowa.
Wnioski podlegają weryfikacji, przeprowadzane będą oględziny mające na celu stwierdzenie stanu faktycznego przed rozpoczęciem inwestycji oraz oględziny sprawdzające i dokumentujące wykonanie zadania.
Wnioski o dofinansowanie można otrzymać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Tarnowa, ulica Nowa 4 lub w Referacie Ochrony Środowiska Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa, ulica Goldhammera 3. Regulamin oraz formularze wniosków dostępne są na stronie www.tarnow.pl w dziale „Ekologia”.
Szczegółowe informacje na temat uzyskiwania dofinansowania na inwestycje ekologiczne można uzyskać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UMT przy ul. Goldhammera 3 lub pod numerem telefonu (14) 6882872, 6882873 lub 6882865.
30.03.2011