Insygnia dla Szczucina
W Szczucinie odbyła się 3 lutego uroczysta sesja Rady Miejskiej z udziałem wojewody Jerzego Millera oraz Marszałka Województwa Małopolskiego. W jej trakcie przedstawiciel administracji rządowej oficjalnie przekazał władzom lokalnym Szczucina decyzję Rady Ministrów RP o nadaniu miejscowości praw miejskich.
1 stycznia Szczucin stał się ponownie miastem na mocy decyzji Rady Ministrów. 3 lutego wojewoda podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej przekazał władzom miasta decyzję rządu, wręczył burmistrzowi
Janowi Sipiorowi symboliczny klucz do miasta i ozdobny łańcuch. - To dla nas sprawa prestiżu, ale i zobowiązanie wobec mieszkańców. Celem podejmowanych przez władze samorządowe działań jest pozyskanie inwestorów. Sądzimy, że łatwiej będzie to robić posiadając status miasta, choć nic nie dzieje się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki od chwili podpisania jednego dokumentu – mówi burmistrz Jan Sipior.
Gośćmi uroczystej sesji rady byli m.in. posłowie
Wiesław Woda i
Józef Rojek, radni Sejmiku Samorządowego Województwa Małopolskiego-
Adam Kwaśniak i
Bolesław Łączyński (były wójt Szczucina),
Kazimierz Koprowski, zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa,
Wiesław Krajewski, starosta dąbrowski oraz
Marek Nawara – Marszałek Województwa Małopolskiego. Ten ostatni w swoim przemówieniu przypomniał m.in. najchlubniejsze karty historii miasta, gdy przed kilkuset laty istniał tu port rzeczny na Wiśle,a miasto dzięki temu szybko się rozwijało.
Szczucin uzyskał prawa miejskie w XVII wieku, jednak rozbiory, a raczej fakt ustalenia granicy państwa na Wiśle, fatalnie wpłynął na rozwój miasta, gdyż żegluga na rzece przestała praktycznie funkcjonować. Szczucin utracił prawa miejskie w wyniku reformy w roku 1934, odzyskał je obecnie, po 74 latach przerwy. 28 lipca 2008 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie, zgodnie z którym Szczucin ponownie posiada prawa miejskie od 1 stycznia 2009 roku.
03.02.2009