Zielone perły Tarnowa - Las Lipie

Leżący w północno - wschodniej części Tarnowa las Lipie o powierzchni blisko 22 hektarów, to prostokąt o wymiarach około 1000 na 200 metrów. Ze względu na bliskość osiedli mieszkaniowych nie spotyka się tu dużych zwierząt, ale żyją w Lipiu sarny, zające, a przede wszystkim wiele gatunków ptaków. Bliskość osiedli sprawia również, że las jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Tarnowa. Odbywają się tu zawody sportowe w kolarstwie górskim i biegach narciarskich.


Las Lipie jest jednym z większych kompleksów leśnych leżących w granicach Tarnowa. Ma kształt prostokąta o wymiarach blisko 1000 x 200 metrów, zajmuje więc obszar ponad 20 hektarów. Dzięki "korytarzom ekologicznym" oraz stopniowo zalesianym okolicznym polom las połączony jest z innym kompleksem - strefą zieleni wokół miejskiego składowiska odpadów w Krzyżu.

 

Ze względu na małą powierzchnię i bliskość osiedli mieszkaniowych nie spotyka się tutaj dużych zwierząt, żyją jednak w Lipiu sarny, zające i wiele gatunków ptaków. Drzewostan tworzą przede wszystkim drzewa liściaste - dąb szypułkowy, brzoza, olcha, jesion, czy grab. Rosną tu również leszczyna, czeremcha, kruszyna oraz bluszcz. Najstarszym drzewem jest liczący ponad 150 lat dąb, będący pomnikiem przyrody. Pozostałe drzewa liczą kilkadziesiąt lat, co wynika z faktu, że podczas II wojny światowej las został praktycznie zlikwidowany, a po jej zakończeniu odtworzono go na nowo.

 

Do roku 1945 Lipie stanowiło prywatną własność rodziny Sanguszków. Po wojnie las został znacjonalizowany i obecnie stanowi oddział nadleśnictwa w Gromniku.

 

Bliskość dużych osiedli mieszkaniowych sprawia, że lasek Lipie jest jednym z częściej odwiedzanych przez tarnowian miejscem spacerów i przejażdżek rowerowych. Biegnie tędy czerwony szlak rowerowy do Woli Rzędzińskiej, przeprowadzono także turystyczny szlak pieszy wokół Tarnowa. Będąc w Lipiu warto obejrzeć panoramę Tarnowa zwieńczoną leżącą na drugim końcu miasta Górą Świętego Marcina, przy dobrej pogodzie widać z Lipia nawet Tatry, oddalone o 100 kilometrów.

 

W lesie Lipie spotykają się również sportowcy. Co roku odbywają się tutaj zawody kolarzy górskich o "Puchar Tarnowa MTB", jeśli zaś warunki atmosferyczne na to pozwalają, zimą organizowane są zawody w biegach narciarskich.

06.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |