Szczepan Bukowski (1948 - 2007)


Lekkoatleta, działacz i menedżer sportowy, wieloletni prezes Żużlowej Sportowej Spółki Akcyjnej "Unia Tarnów", członek Głównej Komisji Sportu Żużlowego, współtwórca największych sukcesów tarnowskich żużlowców.

Szczepan Bukowski urodził się 1948 roku. W szkole średniej, jako uczeń Zespołu Szkół Chemicznych w Tarnowie - Mościcach zaczął uprawiać lekkoatletykę, odnosił sukcesy w biegach sprinterskich, był finalistą Mistrzostw Polski w sztafecie 4x100 metrów, trenował również skok w dal i trójskok.
Po zakończeniu kariery sportowej pozostał w klubie ZKS "Unia" Tarnów, najpierw jako koordynator w grach zespołowych, a od jesieni 1974 roku w sekcji żużlowej.


To dzięki jego staraniom pojawili się w Tarnowie pierwsi zawodnicy zagraniczni, on był twórcą zespołu, w którym jeździli m.in. Sławomir Tronina, Bernard Jąder, Bogusław Nowak, czy Eugeniusz Błaszak. Później na torze w Tarnowie pojawili się także Tony Rickardsson, Simon Wigg, czy Mitch Shirra. Pod kierownictwem Szczepana Bukowskiego zespół "Unii" wywalczył swój pierwszy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski w roku 1994.


Po roku 1996 na jakiś czas rozstał się z klubem, ale powrócił do sportu, który był jego pasją, a nawet całym życie. Po trudnym czasie występów w najniższej klasie rozgrywkowej tarnowscy żużlowcy znowu zaczęli odnosić sukcesy. Wywalczyli awans do żużlowej elity, a potem dwa tytuły Drużynowych Mistrzów Polski. Ściągnięcie do Tarnowa braci Jacka i Tomasza Gollobów, powrót Tony Rickardssona, czy pozyskanie Rune Holty, było zasługą właśnie Szczepana Bukowskiego.


Szczepan Bukowski był także członkiem Głównej Komisji Sportu Żużlowego oraz menedżerem narodowej reprezentacji Polski. Polska ekipa pod jego kierownictwem zdobyła m.in. w roku 2005 we Wrocławiu złoty medal w finałowym turnieju drużynowego Pucharu Świata, a zespół juniorów złoto na Mistrzostwach Świata Juniorów w roku 2005 i 2006.


Szczepan Bukowski zmarł w Tarnowie 10 sierpnia 2007 roku, został pochowany 12 sierpnia na cmentarzu Wierzchosławicach. - Byłeś człowiekiem, dzięki któremu o naszym mieście głośno było nie tylko w Polsce, także na świecie. To, co w swoim pracowitym życiu zrobiłeś, pozostanie na zawsze w pamięci tych, którzy Cię znali, cenili, kochali - powiedział nad trumną Szczepana Bukowskiego Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa.


W roku 2007 i 2008 rozegrano na torze "Unii" Tarnów turniej żużlowy - Memoriał Szczepana Bukowskiego.

06.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |