Cicha i podstępna


Według statystyk cierpi na nią ponad 2,5 miliona Polaków. Jest to jednak liczba tylko tych, którzy świadomi są choroby. Prawdopodobnie niemal drugie tyle osób żyje z cukrzycą, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. A jest to jedna z bardziej podstępnych chorób.


Cukrzyca jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób XXI wieku. Objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi i nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań – miażdżycy, niedokrwienia, zawału serca, udaru mózgu, uszkodzenia siatkówki, owrzodzeń, zmian zwyrodnieniowych nerek, zwężeń naczyń krwionośnych.

Cukrzyca jest chorobą, która, w dużym uproszczeniu, jest efektem niedoboru w organizmie insuliny, czyli hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina ma znaczący wpływ na to, jak przebiegają procesy przemiany materii zachodzące u człowieka, ponieważ bierze udział w ich regulacji. W związku z brakiem tego ważnego hormonu dochodzi do podwyższenia poziomu glukozy we krwi czyli hiperglikemii. Brak insuliny prowadzi do gromadzenia się glukozy we krwi i odwodnienia organizmu poprzez wydalanie jej w dużych ilościach z moczem. Mięśnie pozbawione są glukozy, zamiast której materiałem energetycznym stają się białka i tłuszcze. Mięśnie zanikają, dochodzi do powstania związków kwasowych, zwanych ciałami ketonowymi, które prowadzić mogą do śpiączki cukrzycowej i śmierci. Schorzenie ma dwa typy: Typ I – zwany cukrzycą młodzieńczą, polega na wyzwalanym prawdopodobnie przez infekcję wirusową procesie niszczenia komórek trzustki, produkujących insulinę. Typ II – zwany cukrzycą dorosłych, polega na niedoborze insuliny połączonym z upośledzoną wrażliwością komórek na jej działanie. Według statystyk cierpi na nią ponad 2,5 miliona Polaków. Jest to jednak tylko liczba osób, które są świadome choroby, natomiast prawie drugie tyle osób żyje z cukrzycą zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Cukrzyca to jedna z bardziej podstępnych chorób. O tym, że na nią cierpimy dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy jej stadium jest już zaawansowane i pojawiają się groźne powikłania.

Nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów, które mogą wynikać z ukrytej choroby. Wzmożenie pragnienia i apetytu, częste oddawanie moczu, chudnięcie, zmęczenie, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, u kobiet infekcje pochwy, zatrzymanie miesiączki, u mężczyzn – impotencja. Wszystko to powinno natychmiast stać się sygnałem alarmowym i skłonić do wykonania badań kontrolnych. Leczenie choroby polega na wyrównywaniu poziomu insuliny w organizmie, stosowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Cukrzycy powinni zawsze mieć przy sobie informację o tym, że są chorzy. W przypadku hipoglikemii zachowanie chorego często jest mylone ze stanem po nadużyciu alkoholu. A bez szybkiej pomocy może dojść do drgawek lub śpiączki. W sytuacji nagłego wypadku lub zachorowania personel medyczny musi być poinformowany, że ma do czynienia z osobą chorą na cukrzycę.

Zachorowalność na cukrzycę rośnie w zastraszającym tempie. Równie szybko naukowcy starają się spowodować, by choroba przestała być nieuleczalna. Pozostaje mieć nadzieję, że dokonają tego, zanim świat opanuje epidemia cukrzycy.

06.04.2011
Komentarze:
DqcuwqGes: 02.07.2017
hahgsgdnna - google.com google.com - hywyywkkkkkkzzzzsssss
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |