Tajemnice pierwszego trymestru

Ciąża. Ten czas na zawsze zmieni twoje życie. Odtąd nic już nie będzie jak dawniej. Teraz masz mnóstwo powodów do radości. W Twoim ciele dokonuje się cud życia, a Ty z każdym dniem promieniejesz, czujesz się spełniona i cieszysz się każdą chwilą.

 

Czy już jestem mamą?
Pierwszym sygnałem ciąży jest oczywiście brak miesiączki. Ponadto można zauważyć wyraźne zmiany w wyglądzie piersi, zdarzają się mdłości, wymioty, rozdrażnienie. Jeżeli chcesz się upewnić, czy będziesz mamą wybierz się do apteki po test ciążowy. Niektóre z nich wykrywają ciążę już kilka dni po zapłodnieniu, inne później.
Pozytywny wynik, to znak, że należy przygotować się na wizytę u ginekologa. Wtedy na podstawie badania ginekologicznego, USG i badania hormonu hCG we krwi, lekarz będzie mógł już postawić stuprocentową diagnozę.
Ciąża trwa zwykle 40 tygodni (czyli około 9 miesięcy kalendarzowych) licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dziewięć miesięcy dzieli się na trzy etapy, zwane trymestrami. Pierwszy trymestr, to najistotniejszy etap w rozwoju dziecka.

 

Pierwszy miesiąc - dziecko
W pierwszym tygodniu zapłodniona komórka z pełną informacją genetyczną wędruje w jajowodzie w kierunku macicy. W drugim tygodniu zarodek jest już zagnieżdżony w macicy. Mieści się w zamkniętym pęcherzyku wypełnionym płynem owodniowym, dzięki któremu w komfortowych warunkach ma zapewniony prawidłowy rozwój. W trzecim tygodniu zarodek ma 2,5 mm długości. Powstaje serduszko, zaczyna się tworzyć układ krwionośny i nerwowy. Już od 21 dnia możemy zobaczyć na USG jak bije serduszko maluszka. Czwarty tydzień, to początek tworzenia się pępowiny, przez którą nasz dzidziuś otrzymuje od matki tlen i niezbędne składniki odżywcze. Nasze maleństwo mierzy 6 mm i ma już nerki, wątrobę i przewód pokarmowy. Równocześnie powstają zawiązki kończyn.

 

Pierwszy miesiąc - mama
Już w pierwszych tygodniach ciąży może zmienić się samopoczucie. Częściej będziesz zmęczona, senna i drażliwa. Bardzo często na początku ciąży występuje brak apetytu. Aż 80% ciężarnych odczuwa niechęć do pewnych potraw. Z drugiej strony mogą pojawić się tzw. "zachcianki". Mogą też wystąpić objawy, wynikające z pobudzenia autonomicznego układu nerwowego: nudności, wymioty, zgaga, ślinotok. Takie niespodzianki najczęściej zdarzają się w godzinach porannych. Poranne nudności i wymioty najczęściej mijają po 12-14 tygodniu, ale często się zdarza, że utrzymują się przez całą ciążę. Na pewno będzie można zaobserwować częstsze oddawanie moczu, co jest wynikiem ucisku na pęcherz moczowy spowodowane przekrwieniem całego układu moczowego oraz stopniowego powiększania się macicy. Nie da się nie zauważyć, jak powiększa się teraz biust przyszłej mamy. Twoje piersi stają się obrzmiałe, pełne i ciężkie.

 

Drugi miesiąc - dziecko
Nasz mały zarodek ma już wszystkie narządy wewnętrzne. Zaczynają się pojawiać płuca, wątroba zaczyna wytwarzać komórki krwi, nerki zaczynają pracować. Serduszko naszego malucha jest już ukształtowane i bije ok. 144 razy na minutę. Zaczynają wykształcać się nóżki, dłonie i paluszki z liniami papilarnymi. Powstają mięśnie - grubieją i wydłużają się chrząstki, zaczyna się tworzyć kręgosłup i zaczątki żeber. Główka w tym czasie stanowi połowę długości zarodka. Tworzy się mózg i zaczyna powstawać kora mózgowa. Wykształca się twarz, zawiązki oczu, uszu, podniebienie, żuchwa i szczęka z zawiązkami zębów mlecznych. Zarodek rożnie aż 1 mm dziennie i pod koniec drugiego miesiąca mierzy już 3,5 cm.

 

Drugi miesiąc - mama
W tym okresie ciąży możesz odczuwać podobne dolegliwości, jak w pierwszym miesiącu - nudności, wymioty, zgaga, zaparcie, senność, zmęczenie oraz częstsze oddawanie moczu. W tym czasie możesz dostrzec początki problemów z cerą - najczęściej pojawia się trądzik, taki jak u nastolatek. Twoje piersi mogą być nadal obrzmiałe, ale dodatkowo pojawiają się na nich niebieskawe podskórne linie. Takie same mogą wystąpić na brzuchu. Nie ma powodów do zmartwień. W ten sposób tworzy się siatka żylna, która obrazuje zwiększony transport krwi w ciąży. Nie rzadko zdarzają się zmiany nastroju, nadmierna wrażliwość i płaczliwość.

 

Trzeci miesiąc - dziecko
Nasze maleństwo przypomina już dzidziusia. Ciałko zaczyna się prostować, wydłużają się kończyny, zwłaszcza ręce. Główka nadal jest duża, ale zaczyna się stopniowo unosić w stosunku do całego tułowia. Zarysowują się policzki, nosek i wargi naszego maleństwa. Oczy, które dotychczas były od siebie oddalone teraz zmieniają swoje położenie bardziej w stronę przodu. Na paluszkach rączek i nóżek pojawiają się malutkie paznokietki. Pod koniec 3 miesiąca nasz maluch ma już 9 cm i waży do 40 gramów. Miłym zaskoczeniem dla rodziców będzie obserwowanie na USG jak maluch zaczyna się ruszać, jednak ruchy te jeszcze nie są wyczuwalne dla przyszłej mamy. Ale jeszcze mniej więcej miesiąc i przyszła mama będzie mogła doświadczyć pierwszych ruchów swojego maleństwa.

 

Trzeci miesiąc - mama
Nadal utrzymują się wcześniejsze objawy. Na nogach i brzuchu pojawia się coraz więcej prześwitujących przez skórę żyłek (naczynia krwionośne). Często ustępują nudności i zwiększa się apetyt. Pod koniec trzeciego miesiąca może zaznaczyć się zarys brzucha, ale nie będzie nam jeszcze przeszkadzał i na szczęście jeszcze będziesz mogła cieszyć się swoją garderobą. Od tego momentu twoje włosy i paznokcie będą stawały się grubsze i będą wyglądały bardzo zdrowo.

(KM/MS)

 

Pamiętaj!
Wskazane jest, byś od początku ciąży zażywała kwas foliowy. Powinien być podawany wszystkim kobietom przed poczęciem i w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż jego niedobór może być przyczyną wystąpienia bardzo poważnych wad wrodzonych u dzieci.

 

Oblicz kiedy maleństwo przyjdzie na świat
Określ dzień i miesiąc, w którym rozpoczęła się ostatnia miesiączka. Od tej daty odejmij trzy miesiące i dodaj siedem dni. To właśnie będzie przybliżony termin twojego porodu.

 

Pierwszy trymestr - badania
Kontrolne wizyty u ginekologa co 4 tygodnie

Badania ogólne i ginekologiczne - cytologia

Analiza krwi - określenie grupy krwi, morfologia, która wykluczy anemię, badania wykrywające toksoplazmozę i przeciwciała różyczki

Badanie moczu - na obecność cukru i białka

USG dopochwowe

RBC - czerwone ciałka krwi (erytrocyty)

HGB - hemoglobina, barwnik przenoszący tlen

WBR - białe ciałka krwi, czyli leukocyty

Ciśnienie krwi

 

06.04.2011
Komentarze:
Wulandari: 17.06.2012
arek pisze:witam bardzo fajny arty,,, Mam male zayaptnie mam kobiete bul od gdzies okolo roku nie wymiotuje i od tamtego czasu nas zwiazek zaczol isc nie tam gdzie mial .Jej uwaga jest caly czas na mnie ,caly czas chce miec wszystko pod kontrola wszelkie odpowiedzi ktore jej daje a nie sa takie jakie chce uslyszec koncza sie meczarnio i podkrecaniem mnie do potyczek slownych jestem zalamany tym wszystkim jestem po glebokiej terapii bo jestem osobom uzalezninom od narkotykow ale od 4 lat nie biore ukonczylem oserodek uczeszczam na sesje i grupy terapeltyczne . Wiele zachowan ktore widze u moej kobiety wiem ze sa zaburzeniami tkore sam mialem i znam te mechanizmy .Ciesze sie z tego ze zaczela chodzic na sesje ale tez sam nie wiem ile wytrzymam te walke nie tyle z nia bo to dobra kobieta a z jej choroba a wiem ze to dluga droga.wiem jak mam postepowac aby nie wejsc w toksyczny zwiazek ale moja kobieta mysli ze sie jej stawiam i robie cos je nazlosc a ja poprostu nie mam zamiaru zmieniac realnosci tak aby ona ej odpowiadala. Problemem jest tez to ze wiecznie jest nie zadowolona z tego co robie bo to nie jest zroione po jej mysli .wiem ze do tanga trzeba dwojg ze moze odczowc przy mojej osobie brak stabilnosci ale ja pracuje caly czas nad tym aby samemu to poczuc i nie jet w stanie zrozumiec ze to jeszcze potewa ale ze chce znia byc i wszystko to co robie to robie dla nie i naszaj corki.jestem zalamany
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |