Bruksizm

Dokuczają ci częste bóle głowy i twarzy? Odczuwasz czasem poranne zmęczenie mięśni żucia? Zauważyłeś, że twoje zęby nadmiernie się ścierają? Być może cierpisz na bruksizm. Niewielu z nas wie, że stres i towarzyszące mu silne napięcie może prowadzić do poważnych uszkodzeń uzębienia.

Czym jest bruksizm?
Bruksizm, to nawyk zgrzytania zębami o podłożu nerwicowym, jego przyczyną są stres i gniew. Polega na nawykowym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami, zazwyczaj podczas snu, ale mogącymi występować także w ciągu dnia. Wskutek intensywnych skurczów mięśniowych, podczas zgrzytania zębami, pojawia się ból.

4 z 10 Polaków zaciska szczęki lub zgrzyta zębami w trakcie snu. Bruksizm nieco częściej występuje u kobiet. Długotrwały lub nie leczony doprowadza do zmian w obrębie zębów, przyzębia, mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych.
Przyczyny bruksizmu są głównie psychogenne. Długotrwały stres powoduje uogólnione zwiększenie napięcia mięśniowego, co także odbija się na mięśniach twarzoczaszki. Niekiedy bruksizm wywołany jest przyczynami miejscowymi, tj.: przemieszczeniem zębów, nieprawidłowościami zgryzowymi, zbyt wysokim wypełnieniem lub uzupełnieniem protetycznym.

Objawy bruksizmu można podzielić na:
objawy ze strony mięśni twarzoczaszki
- zwiększone napięcie, tkliwość, tzw. poranna
sztywność mięśni
- przerost mięśni żucia, co daje obraz "kwadratowej twarzy"
- bóle napięciowe głowy, karku

objawy ze strony zębów
- starcie patologiczne zębów (od widocznych obszarów starcia szkliwa, aż do obniżenia koron zębów), co powoduje nadwrażliwość zębów na
bodźce mechaniczne, termiczne i chemiczne
- patologiczna ruchomość zębów
- pojawianie się ubytków przyszyjkowych, jako wyraz przeciążenia zęba

objawy ze strony stawów skroniowo-żuchwowych
- "przeskakiwania", "trzaski" w stawach
- bolesność uciskowa okolic stawów

Leczenie bruksizmu w pierwszej kolejności polega na poradzie lekarskiej, ważne jest uświadomienie sobie przyczyn, skutków oraz sposobów jego eliminacji. Szkodliwe skutki bruksizmu są tym groźniejsze, im we wcześniejszym wieku powstają. Dlatego bardzo istotne jest wczesne wykrywanie i leczenie tych zaburzeń.
W leczeniu bruksizmu stosuje się psychoterapię, techniki relaksacyjne, terapię behawioralną z użyciem stymulacji wirtualnej. Bardzo dobre efekty obserwuje się stosując szyny relaksacyjne w eliminacji parafunkcji. Wykonuje się je na podstawie wycisku pobieranego w ustach pacjenta. Działanie szyny polega na izolacji kontaktów zębów przeciwstawnych, równomiernym rozłożeniu sił zgryzowych, rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni. W leczeniu farmakologicznym stosuje się wspomagająco łagodne środki uspakajające, przeciwbólowe oraz obniżające napięcie mięśniowe.
Dodatkowo można stosować zabiegi fizjoterapeutyczne, typu ćwiczenia mięśniowe, masaże, ciepłolecznictwo.

 

Zadaj sobie następujące pytania:
Czy zaciskam zęby lub zgrzytam nimi podczas snu?
Czy czuję ból, zwiększone napięcie mięśni policzków, kiedy się budzę rano?
Czy mam problemy z szerokim otwarciem buzi zaraz po obudzeniu się?
Czy, jak nad ranem otwieram buzię, to słyszę trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych?
Czy moje zęby są wrażliwe na ciepło/zimno?

Jeżeli przynajmniej na jedno z tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie, warto abyś odwiedził lekarza i dowiedział się, czy bruksizm nie dotyczy także i ciebie.

(JL)

06.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |