Burmistrz Żabna podpisał umowę na realizację robót ziemnych związanych z budową kanalizacji gminy Żabno, obejmującą sołectwa Łęg Tarnowski, Ilkowice, Bobrownikie Wielkie oraz miasto Żabno.
Gmina Żabno, która uzyskała rekordowe dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, kończy właśnie etap związany z przygotowaniem proceduralnym rozbudowy kanalizacji. Teraz do prac przystąpią ekipy rozbudowujące sieć kanalizacyjną w gminie. Rozstrzygnięcie przetargów na inwestycję przedłużone zostało jednak z powodu wycofania się oferenta, który złożył bardzo niską propozycję cenową za wykonanie prac kanalizacyjnych w Żabnie, Ilkowicach i Łęgu Tarnowskim. – To nie koniec problemów, z którymi teraz musimy się zmierzyć – komentuje tę sprawę Stanisław Kusior, burmistrz Żabna. - Będziemy musieli przerobić część finansową wniosku celem obrony tzw. 100% luki finansowej, od której uzależniona jest wysokość dofinansowania. Dotychczas luka ta wynosiła 100%, co dawało nam 85% dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W przypadku niższej luki dofinansowanie może ulec zmianie, a tym samym udział gminy może się zwiększyć.
Koszt ogólny budowy kanalizacji szacowany pierwotnie na blisko 71,4 mln złotych obecnie waha się na poziomie ok. 32,5 mln złotych. Ostateczna kwota znana będzie po rozstrzygnięciu ostatniego przetargu, dotyczącego kanalizacji części przemysłowej Niedomic.
Burmistrz Żabna zaprosił na spotkania członków komitetów kanalizacyjnych z poszczególnych sołectw, które weszły do projektu rozbudowy sieci. Zadaniem spotkań będzie wypracowanie sposobów współpracy mieszkańców z inwestorem, a także z wykonawcą, przed rozpoczęciem pierwszych robót.
Prace nad rozbudową sieci kanalizacyjnej jako pierwsze rozpoczną się na Placu Grunwaldzkim w Żabnie, ze względu na prowadzoną w tym miejscu rewitalizację centrum miasta. O terminach rozpoczęcia prac w poszczególnych sołectwach mieszkańcy zostaną powiadomieni.