Klasy akademickie w tarnowskich szkołach ponadgimnazjalnych oraz kształcenie artystyczne na poziomie wyższym to kolejne projekty poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej tarnowskich szkół. Jednym ze sposobów realizacji tych pomysłów ma być ściślejsza współpraca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z placówkami oświatowymi.
Uruchomienie w Tarnowie kształcenia muzycznego i plastycznego na poziomie akademickim jest jednym z celów edukacyjnych miejskiego samorządu. Prowadzone są rozmowy w celu utworzenia tego typu wydziałów na bazie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Wśród koncepcji uatrakcyjnienia nauki w szkołach średnich jest także inicjatywa poszerzenia oferty edukacyjnej ze strony tejże uczelni, która w myśl porozumienia z miastem mogłaby objąć patronatem wybrane klasy w tarnowskich liceach i utworzyć tzw. oddziały akademickie.
Ponadto w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 trwają prace nad wprowadzeniem klasy z maturą międzynarodową, która umożliwi absolwentom dostanie się na najlepsze uczelnie. Wśród czynników świadczących o jakości i nowoczesności w tarnowskich szkołach magistrat wymienia również m.in. e-dzienniki, elektroniczny nabór, współpracę z innymi uczelniami wyższymi (UŚ, UJ, UE), projekty dotyczące np. bezpłatnej nauki pływania, laptopów dla każdego gimnazjalisty i programów „Radosna Szkoła” czy „Diament”.