Polsko-ukraińskie badania archeologiczne

 Andrzej Szpunar, tarnowski archeolog z Muzeum Okręgowego został zaproszony do udziału w międzynarodowym projekcie badawczym: „Archeologia doliny polsko-ukraińskiej rzeki Warężanka”. W ciągu ostatnich kilku tygodni przeprowadzano badania terenowe po stronie polskiej i ukraińskiej odkrywając setki nieznanych dotąd stanowisk archeologicznych. Następny etap to naukowe opracowanie wyników badań terenowych i ich publikacja. Projekt jest finansowany przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Rozpoczęto realizację projektu badawczego „Archeologia doliny polsko-ukraińskiej rzeki Warężanka”. Celem tego międzynarodowego przedsięwzięcia są weryfikacyjne badania powierzchniowe metodą Archeologicznego Zdjęcia Polski (AZP) w celu stwierdzenia stopnia zniszczenia znanych już stanowisk archeologicznych i zarejestrowanie nowych po stronie polskiej.

Warto pamiętać, że 25 lat temu kiedy prowadzono pierwsze badania powierzchniowych w tym rejonie, zanotowano wielokrotnie sytuacje, gdy wielokulturowe, duże stanowiska archeologiczne przecięte były lądową granicą państwową, a wschodnie ich fragmenty, leżące w ścisłej strefie granicznej na terytorium ówczesnego ZSRR, były niedostępne nawet dla archeologów radzieckich.

Kolejnym celem projektu jest nawiązanie do aktualnie prowadzonych badań powierzchniowych na przyległych obszarach Ukrainy i skorelowanie metod badań oraz opublikowanie monografii archeologii mikroregionu rzeki Warężanki od źródeł na terenie Polski po ujście do rzeki Bug na terytorium Ukrainy. Opracowanie zostanie sporządzone w dwóch językach (polskim i ukraińskim) ze streszczeniem w języku angielskim.

Projekt realizowany jest przez Muzeum Zamojskie w Zamościu i Naukowo-Badawcze Centrum „Ratownicza Służba Archeologiczna” Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie.

Z ramienia Muzeum w Zamościu projektem kieruje Andrzej Urbański, archeolog, dyrektor muzeum, ze strony Ukrainy Oleg Osaulczuk – także archeolog, dyrektor RSA Lwów. Do realizacji projektu zaproszono Andrzeja Szpunara z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. - W ciągu ostatnich kilku tygodni przeprowadzano badania terenowe po stronie polskiej i ukraińskiej odkrywając setki nieznanych dotąd stanowisk archeologicznych – mówi Andrzej Szpunar. - Spotkanie i badania polskich i ukraińskich archeologów były dobrą okazją do wymiany doświadczeń, porównania metod badawczych i nawiązania transgranicznych znajomości.

Następny etap realizacji projektu to naukowe opracowanie wyników badań terenowych i ich publikacja.

Projekt jest finansowany przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

21.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |