W tegorocznych obchodach rocznicy Konstytucji 3 Maja w Dąbrowie Tarnowskiej obok zaproszonych przedstawicieli samorządu każdego szczebla i posłów na Sejm RP, wzięła udział także delegacja XVIII dzielnicy Budapesztu z jej wiceburmistrzem Zoltanem Istwanem Levai. Nie zawiedli mieszkańcy miasta, którzy mimo niesprzyjającej aury licznie stawili się na uroczystościach.
W Dąbrowie Tarnowskiej główne uroczystości rocznicowe uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały zorganizowane przez samorząd gminny i powiatowy oraz miejscową parafię. Delegacje z pocztami sztandarowymi, kombatanci, samorządowcy, młodzież i liczna grupa gości, spotkali się 3 maja przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Stamtąd wszyscy uczestnicy prowadzeni przez orkiestrę dętą Dąbrowskiego Domu Kultury, przeszli do kościoła parafialnego pw. NMP Szkaplerznej na uroczystą mszę świętą.
Dalsze uroczystości odbyły się przed pomnikiem w Parku Miejskim, gdzie wszystkich przybyłych oficjalnie powitał starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.
W uroczystości wzięli udział m.in. posłowie na Sejm RP Urszula Augustyn, Józef Rojek, Michał Wojtkiewicz, Andrzej Harężlak, wicewojewoda Małopolski oraz Roman Ciepiela i Stanisław Sorys, Wicemarszałkowie Województwa Małopolskiego, Bolesław Łączyński, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Barbara Pobiegło, Przewodnicząca Rady Powiatu, Władysław Knutelski, Przewodniczący Rady Miejskiej.
W uroczystości wzięła udział również delegacja węgierska z XVIII dzielnicy Budapesztu, której przewodniczył wiceburmistrz Zoltan Istwan Levai. Powiat dąbrowski od ponad 10 lat ma podpisaną umowę o partnerskiej współpracy z XVIII dzielnicą Budapesztu.
Przemówienie okolicznościowe wygłosił Stanisław Początek, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, który wskazał na znaczenie Konstytucji 3 Maja dla Polski i Europy. Mówił też o patriotyzmie jako wartości uniwersalnej i niezmiennej, która może być wyrażana w różny sposób. - Czy my mieszkańcy miasta i powiatu możemy lepiej wyrazić swój patriotyzm niż przez obecność w tym miejscu ? Czy z każdym rokiem liczniejsze flagi państwowe, zdobiące nasze domy nie świadczą o naszej więzi z Ojczyzną i jej historią ? W dzisiejszej Polsce uczciwość i rzetelna praca, dbałość o religię i ojczysty język, poznawanie historii i pamięć o bohaterach - te elementy stanowią o tym, że jesteśmy wspólnotą. Wspólnotą, miasta, gminy, powiatu, województwa, polskim narodem. Narodem, który pragnie być mocnym ogniwem Unii Europejskiej, której członkiem jesteśmy od siedmiu lat. Narodem, który dumny jest ze swych dokonań, swojej historii i ze swych synów, którzy rozsławili naszą Ojczyznę, a w ich liczbie błogosławiony Jan Paweł II beatyfikowany 1 maja w Rzymie - mówił m.in. burmistrz..
Po przemówieniach z programem okolicznościowym wystąpili uczniowie Gimnazjum Nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem w Parku Miejskim.