W poniedziałek 16 maja odbędzie się sesja historyczno-naukowa organizowana przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Urząd Miasta Tarnowa. Sesja zatytułowana jest „Jan Tarnowski – Hetman Wielki Koronny i hetmani Rzeczypospolitej”. Rok 2011 obchodzony jest w Tarnowie jak rok hetmana Jana Tarnowskiego w związku z 450 rocznicą jego śmierci.
„Jan Tarnowski – Hetman Wielki Koronny i wielcy hetmani Rzeczypospolitej” to tytuł sesji historyczno-naukowej, która odbędzie się 16 maja o godzinie 13.30 w tarnowskim ratuszu.
Wcześniej, o godzinie 12.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w Bazylice Katedralnej.
Rada Miejska w Tarnowie ogłosiła rok 2011 Rokiem Hetmana Jana Tarnowskiego, przypadają w nim dwie ważne rocznice - w bieżącym roku mija 450 lat od śmierci hetmana oraz 480 lat od zwycięskiej bitwy pod Obertynem.
Uroczystości zostały zainaugurowane w marcu, podczas rocznicy lokacji Tarnowa.
W lipcu, w ramach głównych obchodów, podczas Dni Tarnowa, planowane jest spotkanie przedstawicieli miast z Leliwą w herbie oraz rodzin Tarnowskich.
W sierpniu, w rocznicę bitwy pod Obertynem, tarnowska młodzież, delegacje samorządu i organizacji pozarządowych dokonają wmurowania tablicy pamiątkowej w tamtejszym kościele. Zaprezentowana zostanie również wystawa plenerowa o rodzie Tarnowskich.
30 października odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tarnowskiego. W programie sesji oprócz wręczenia Nagrody im. Tadeusza Tertila, znajdzie się również przypomnienie zasług hetmana Jana Tarnowskiego dla miasta i promocja publikacji popularno-naukowej „Jan Hetman Tarnowski i jego epoka” wydanej przez Fundację im. Jana Hetmana Tarnowskiego.
Program sesji:
1. Wokół hetmańskiego mitu czyli śladami polskich victorii i klęsk XVI/XVII w. – dr hab. Andrzej Olejko (Uniwersytet Rzeszowski)
2. Urząd hetmański w czasach Jana Tarnowskiego – mgr Kazimierz Bańburski (Muzeum Okręgowe w Tarnowie)
3. Pierwsze lata wojny polsko-rosyjskiej (1609-1611) w relacji opinii hetmana Stanisława Żółkiewskiego – dr hab. Edmund Juśko (Katolicki Uniwersytet Lubelski)
4. Przewagi wojenne Jana Zamoyskiego, hetmana i Kanclerza Wielkiego Koronnego – dr Jacek Feduszka/mgr Jerzy Kuśnierz (Muzeum Zamojskie w Zamościu)
5. Jan III Sobieski i jego sztuka dowódcza. – dr hab. Mirosław Nagielski (Uniwersytet Warszawski)
6. Hetmani Rzeczypospolitej Obojga Narodów – dowódcy czy administratorzy armii ? – prof. dr hab. Tomasz Ciesielski (Uniwersytet Opolski)