W obronie arcybiskupa

 Józef Życiński, jako uczestnik życia publicznego w Polsce, był kłamcą i łajdakiem. Łajdactwem nazywam przyczynianie się do szerzenia zamętu wśród bliźnich i rodaków". Taką opinię wyraził reżyser Grzegorz Braun podczas spotkania na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wypowiedź wrocławskiego reżysera nie pozostała bez echa, a do protestów dołączyło także środowisko tarnowskie.

 

Grzegorz Braun, wrocławski reżyser, podczas spotkania na KUL-u przy okazji pokazu swego filmu „Eugenika - w imię postępu", skorzystał z okazji by wyrazić głośno opinię o zmarłym niedawno arcybiskupie Józefie Życińskim. - Józef Życiński, jako uczestnik życia publicznego w Polsce, był kłamcą i łajdakiem. Łajdactwem nazywam przyczynianie się do szerzenia zamętu wśród bliźnich i rodaków. Zamętu w sprawach kluczowych w płaszczyźnie politycznej, społecznej w tym świeckim wymiarze dziejów. Łajdactwem było perfidne oszukiwanie opinii publicznej w sprawach lustracyjnych – mówił m.in. reżyser. Do protestów licznych środowisk dołączyli także tarnowscy przedstawiciele . Stosowne oświadczenie złożył również rektor KUL.

 

Oświadczenie Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w sprawie wystąpienia Grzegorza Brauna:

W nawiązaniu do doniesień prasowych na temat skandalicznego wystąpienia 11 kwietnia 2011 r. na auli KUL reżysera Grzegorza Brauna pragnę oświadczyć, że wyrażam najgłębsze oburzenie i ubolewanie z powodu tak haniebnego zachowania p. Brauna.

Przepraszam wszystkich za niespotykane kalumnie wobec pamięci naszego Wielkiego Kanclerza śp. Arcybiskupa Józefa Życińskiego;

W duchu zadośćuczynienia za obrazę osoby zmarłego Arcybiskupa w najbliższy piątek 20 maja o godz. 12.15 zostanie odprawiona w Kościele Akademickim KUL Msza św., w której weźmie udział społeczność Uniwersytetu.

Pomimo tego, że Zarząd Koła Naukowego Historyków Studentów KUL oświadczył: „Przyznajemy, że nie potrafiliśmy zapobiec incydentowi, ale nie czujemy się odpowiedzialni za zachowanie i brak kultury w wypowiedzi reżysera Brauna, czym głównie nas się publicznie obarcza. Nikt z nas nie podzielał i nie podziela jego poglądów na temat śp. abp. Józefa Życińskiego i innych wymienionych przez niego osób” z dniem dzisiejszym, tj. 16 maja 2011 r., odwołuję Zarząd Koła Naukowego Historyków KUL i zawieszam działalność Koła na 1 rok oraz dymisjonuję Kuratora Koła.

ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk

16 maja 2011r.

Sygnatariuszami oświadczenia „ W obronie pamięci arcybiskupa Józefa Życińskiego”, które wystosowało środowisko tarnowskie zostali m.in .minister Aleksander Grad, posłanka Urszula Augustyn, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, dyrektor Muzeum Okręgowego Adam Bartosz, prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała.

W obronie pamięci arcybiskupa Józefa Życińskiego

Arcybiskup Józef Życiński sam nie może się już bronić. Gdyby żył, zapewne potrafiłby to zrobić. Byłaby to na pewno piękna lekcja Ewangelii. W dniu 11 kwietna br pamięć o Nim została zhańbiona w głównej auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego był wielkim Kanclerzem i wykładowcą.

Józef Życiński był Biskupem Tarnowskim w latach 1990 – 1997. Tarnowianie zapamiętali go jako wybitnego naukowca – filozofa, człowieka o wielkiej kulturze osobistej i gorliwego duszpasterza. Był naszym autorytetem. Ale też przyjaznym przechodniem, który nie zamykał się w swoim urzędzie. Przyniósł chlubę naszemu miastu, którego był honorowym obywatelem. Otwarty dla wszystkich środowisk i każdego człowieka, bez względu na jego światopogląd i polityczne przekonania. Gdy opuszczał Tarnów, żegnano go nie tylko jako biskupa, ale także jako osobistego przyjaciela. Gdy w lutym b.r. zmarł i trumnę z jego ciałem przewieziono do Tarnowa, tłumy żegnały ją ze łzami w oczach. Żegnaliśmy Naszego Biskupa.

Gdzie są granice podłości, która niszczy pamięć o ludziach takich, jak arcybiskup Życiński? „Kto nie jest z nami jest przeciwko nam” dla środowisk o skrajnych poglądach politycznych stało się sztandarowym hasłem. Jeśli w milczeniu i obojętności będziemy to ignorować, wkrótce kolejny przyzwoity człowiek może się spodziewać nazwania go „kłamcą i łajdakiem”. Sprzeciwmy się takiej nikczemności.

Tarnów, 17 maja 2011 r.

 

Urszula Augustyn, Adam Bartosz, Mieczysław Bień, Roman Ciepiela, Aleksander Grad, Zdzisław Janik, Jan Musiał, Henryk Słomka-Narożański, Ryszard Ścigała, Łukasz Gozdek, Mieczysław Kawa, Paweł Krysa, Magdalena Jękosz, Marek Jękosz,

Janusz Kozioł, Andrzej Krzysztoforski, Jerzy Florek, Maria Skwirut, Piotr Krysa, Jacek Hennel, Łukasz Kurek, Sławomir Siedlik


Podpisy pod oświadczeniem można składać za pośrednictwem strony internetowej www.muzeum.tarnow.pl

20.05.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |