Odtajnianie tajnego – spotkanie autorskie

 Na spotkanie z autorką książki „Komitet Ministrów dla Spraw Kraju” będącej pierwszym kompleksowym przedstawieniem zagadnienia w polskiej historiografii zaprasza 27 maja Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Spotkanie z dr Anną Pachowicz rozpocznie się o godzinie 14.00.

 

27 maja o godzinie 14.00 w Sali Audytoryjnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbędzie się spotkanie autorskie z dr Anną Pachowicz, historykiem
i badaczem historii powszechnej i Polski XX wieku, a zwłaszcza okresu II wojny światowej.

Anna Pachowicz jest autorką książki „Komitet Ministrów dla Spraw Kraju”, wydanej przez Wydawnictwo DiG w 2010 roku. Książka powstała na podstawie źródeł zgromadzonych w Archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego, w Archiwum Studium Polski Podziemnej oraz w Archiwum Instytutu Józefa Piłsudskiego Londynie, w Archiwum Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i w Archiwum Zakładu Historii Ruchu Ludowego w Warszawie.

Autorka zdecydowała się na przyjęcie chronologicznego porządku wywodu, dzięki czemu czytelnik ma okazję w sposób przystępny poznać okoliczności powstania, rozwój i kres działalności Komitetu. Praca jest pierwszym kompleksowym przedstawieniem tego zagadnienia w polskiej historiografii.

Dotychczas w literaturze przedmiotu kwestie dotyczące KSK można było odnaleźć tylko przy omawianiu spraw związanych z działalnością rządu polskiego na emigracji, a także z tworzeniem jego struktur na terenie okupowanej Polski. Brakowało natomiast publikacji opisującej działalność tej instytucji.

Komitet Ministrów dla Spraw Kraju powołany przez premiera rządu emigracyjnego Władysława Sikorskiego dnia 13 listopada 1939 roku, zajmował się sprawami związanymi z okupowanym krajem, z tajnymi wysiłkami narodu zmierzającymi do wyzwolenia Rzeczypospolitej spod okupacji. Od 1939 do 1945 roku funkcję przewodniczącego pełnili kolejno: gen. Kazimierz Sosnkowski, profesor Stanisław Kot, Stanisław Mikołajczyk oraz Tomasz Arciszewski.

Wśród spraw rozpatrywanych przez KSK były m.in.: zagadnienia polityczne (instrukcje, odezwy, zasady i uchwały regulujące życie polityczne w kraju), wojskowe (dyskusje nad sprawami wojskowymi, Akcja Kontynentalna, powołanie Delegata Rządu do spraw wychodźstwa polskiego we Francji, Belgii i Holandii, Akcja Podziemna w Niemczech), społeczno-ekonomiczne (najważniejszą była sprawa organizacji pomocy dla Polaków) oraz tzw. wschodnie (dotyczące wileńszczyzny, sytuacji obywateli polskich narodowości białoruskiej, sytuacji obywateli polskich narodowości ukraińskiej, stosunki z ZSRR).

24.05.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |