Chcę być w rodzinie

 Nie chcę dłużej czekać...Chcę być w rodzinie" - pod takim hasłem w Tarnowie organizowana jest kolejna edycja kampanii promującej ideę rodzicielstwa zastępczego. Głównym celem inicjatywy, jest uświadamianie społeczności lokalnej o problemie sieroctwa, pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz utworzenie banku rodzin zastępczych.


Urząd Miasta Tarnowa, Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Tarnowie i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej są organizatorami kampanii pod hasłem „Nie chcę dłużej czekać...Chcę być w rodzinie”. Kampania przebiegać będzie w dwóch etapach. Pierwszy etap to promocja celów i założeń, m.in. za pomocą plakatów, ulotek informacyjnych, poradników i informacji w lokalnej prasie, rozgłośniach radiowych i telewizji.

Drugi etap, to bezpośrednie kontakty z kandydatami na rodziców zastępczych. W ramach tych działań zainteresowane osoby będą mogły zgłaszać się do Ośrodka Adopcyjno- Opiekuńczego w Tarnowie gdzie uzyskają niezbędne informacje i szkolenia.

Tegoroczna edycja kampanii prowadzona jest w ramach Programu Działań na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie dla Miasta Tarnowa na lata 2008 - 2013. Polegać będzie m.in. na organizowaniu bezpłatnych szkoleń z zakresu rodzicielstwa zastępczego dla kandydatów z Tarnowa. Po ich odbyciu kandydaci otrzymają świadectwa kwalifikacyjne, uprawniające do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, bądź pogotowia rodzinnego. Kandydaci na rodziców zastępczych zapoznają się m.in. z prawami
i obowiązkami takich rodzin, zasadami finansowania rodzin zastępczych oraz z organizacją opieki zastępczej w mieście, a także z zasadami uzyskiwania wsparcia i współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Ośrodkiem Adopcyjno- Opiekuńczym w Tarnowie. Rodziny zastępcze tworzone są w celu zapewnienia opieki i wychowania dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej z powodu wystąpienia w ich biologicznych rodzinach różnego rodzaju sytuacji kryzysowych: sieroctwa, ubóstwa, złych warunków mieszkaniowych, bezrobocia rodziców, a także alkoholizmu i innych uzależnień, ciężkich chorób somatycznych i psychicznych, niezaradności w sprawach opiekuńczo wychowawczych, skutków przedwczesnego macierzyństwa.

Obecnie w Tarnowie funkcjonuje 85 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 120 dzieci.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.oaotarnow.republika.pl

Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodziny zastępczej proszone są o zgłaszanie się do: Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Tarnowie, ul. Najświętszej Panny Marii 3,
tel. 14 622 02 67 (w dni robocze, w godzinach od 8.00 do 15.00, a w poniedziałki i czwartki do godziny 18.00), Działu Pomocy Rodzinie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie, al. Matki Bożej Fatimskiej 9, pokój nr 22, tel. 14 688 20 15 (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 15.00).

05.06.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |