Zamkomania - żywa lekcja historii

 17 czerwca rozpoczyna się trzydniowy finał Zamkomanii, której głównym bohaterem jest w tym roku hetman Jan Tarnowski, a najciekawszym wydarzeniem III Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry zaplanowany na 18 i 19 czerwca. W tegorocznym turnieju widzowie obejrzą około 150 osób.

 

17 czerwca rozpoczyna się finał piątej edycji Zamkomanii i trzecia edycja Tarnowskiego Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. W tym roku głównym „bohaterem” Zamkomanii jest hetman Jan Tarnowski, którego 450 rocznica śmierci minęła w maju bieżącego roku. Na finał złożą się dwa wydarzenia.
17 czerwca w tarnowskim Ratuszu odbędzie się zjazd „Przyszłość zamków w naszych rękach” z udziałem historyków, konserwatorów zabytków, archeologów, członków stowarzyszeń opiekujących się zabytkami. - Spróbujemy znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących nasze Stowarzyszenie, ale zapewne i podobne do naszej organizacje społeczne , dotyczące sposobów i źródeł pozyskiwania środków na ratowanie zabytków, kierunków odbudowy, pewnych prawnych uwarunkowań związanych takimi budowlami - deklarują organizatorzy.
Drugie, najbardziej chyba oczekiwane przez mieszkańców, to
III Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry w dniach 18 i 19 czerwca. Na ruinach zamku zaroi się od ubranych w barwne, historyczne stroje łuczników, wojów, rycerzy. Odbędą się trzy turnieje: łuczniczy, bojowy i turniej szabli bojowej. Zaplanowano także prezentacje historycznego rzemiosła – w Tarnowie pojawią się m.in.: płatnerz, wikliniarz, piekarz, kowal, bednarz, kaletnik, nie zabraknie wielu zabaw plebejskich i walk. - Pragniemy tą imprezą nawiązać do historii tego miejsca z czasów, gdy była jedną z ważniejszych i piękniejszych rezydencji. Dlatego nie będzie u nas waty cukrowej, baloników, plastykowych zabawek. Będzie za to można kupić m.in. piękne przedmioty, które mogą być znakomitym prezentem lub pamiątką, np. wiklinowy koszyk, biżuterię, garnki gliniane, skórzane wyroby, wykute przez kowala przedmioty, a nawet zbroję, łuki i strzały. Różnorodność grup gwarantuje też szerokie spojrzenie na historię oręża, na modę wieków minionych itp. Nie zabraknie też czegoś dla ciała – napisali w zaproszeniu organizatorzy.
Wstęp na imprezę jest wolny.

Program
17 czerwca

10.00 – Ratusz, konferencja „Przyszłość zamków w naszych rękach”:
Wprowadzenie i prezentacja działalności Stowarzyszenia „Zamek Tarnowski” – Ewa Kropiowska

Koncepcje ochrony ruin zamku tarnowskiego – Eligiusz Dworaczyński (Pracownie Konserwacji Zabytków Sp. z o.o. Tarnów)
Projekt aranżacji ruin zamku tarnowskiego autorstwa S. Kaczmarczyka, W. Niewaldy i P. Stępnia z 2001 r. – Piotr Stępień (Zamek królewski na Wawelu. Państwowe Zbiory Sztuki)
Problematyka ochrony konserwatorskiej zabytków architektury obronnej w województwie małopolskim – Jan Janczykowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie
Słowackie doświadczenia w funkcjonowaniu „ożywionych” zamków na przykładzie Starej Lubowli i Kieżmarku – Miroslav Ńtevik (Lubovnianske Múzeum – hrad v Starej Lubovni)
Prezentacja działalności Fundacji „Zamek Chudów” – Adam Sośnierz
Prezentacja działalności Stowarzyszenia „Ratuj Tenczyn” – Maciej Stępowski
Prezentacja działalności Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” – Łukasz Popowski
Zamki wielkopolskie. Problematyka badawcza i konserwatorska – Tomasz Olszacki (Łódź, Stowarzyszenie Naukowe Miłośników Architektury Dawnej)
Problematyka zabezpieczania i rewaloryzacji zabytkowych ruin zamków i dworów na Dolnym Śląsku – Jerzy Serafin (Wrocław)
Problematyka realizacji repliki zabytku jako alternatywnego sposobu promowania kultury materialnej przeszłości – Wojciech Maniak (Tarnów/Oleśnica)

18 czerwca
III Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry
10.00 – konkurs strzelania z łuku dla dzieci
11.00 – oficjalne rozpoczęcie turnieju (prezentacja uczestników)
11.30 – rozpoczęcie turnieju łuczniczego
Od 12.00 – zabawy plebejskie
Od 13.00 – turniej bojowy
15.30 – turniej szabli bojowej
17.00 – pokaz tańców
18.00 – pokaz artylerii
19.30 – bitwa o zamek z udziałem wszystkich uczestników
21.00 – biesiada

19 czerwca
9.00 – msza św. w kościele w Zawadzie
11.00 – finał turnieju łuczniczego
14.00 – finał turnieju bojowego
15.00 – zwiedzanie zamczyska
15.00 – bieg dam, rzut toporem
17.00 – wręczenie nagród

17.06.2011
Komentarze:
Missi: 04.07.2011
And I was just wnoerdnig about that too!
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |