Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie został objęty patronatami naukowymi przez dwie wyższe uczelnie – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wyższą Szkołę Społeczno-Ekonomiczną w Gdańsku. To jedna z nielicznych tego tupu inicjatyw w Polsce. Współpraca z uczelniami pozwoli jeszcze bardziej rozwijać się placówce, która opiekuje się 44 osobami dorosłymi z niepełną sprawnością intelektualną i ruchową.
W porozumieniach podpisanych z Warsztatem przez rektorów obu uczelni wskazano na podstawowe cele pedagogiczne ośrodków naukowych w Polsce, czyli wspomaganie procesu edukacji, w tym także wsparcia ośrodków specjalnych, zajmujących się terapią i podtrzymywaniem umiejętności edukacyjnych osób z niepełną sprawnością intelektualną i ruchową. - Patronaty obu uczelni świadczą o docenieniu Warsztatu Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie – mówi jego kierownik Tomasz Eliasz Wardzała.
W porozumieniach patronackich wskazano na kompetencje metodyczne i merytoryczne Warsztatu, jego doświadczenie i umiejętności, które są niezbędne dla wspomagania rozwoju procesu dydaktycznego i praktycznego.
Patronat sprawi, że zarówno Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jak i Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku będą wspierać naukowo działalność Warsztatu, w tym kształcić terapeutów.
Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie działa od pięciu lat. Przy ul. Hodowlanej 6 znajduje się 10 pracowni, w których terapią jest objętych 44 uczestników, głównie mieszkańców Tarnowa. Dla nich organizowane są zajęcia w pracowniach: gospodarstwa domowego, komputerowo-internetowej, drewna i metalu, rękodzieła artystycznego, biżuterii, kartek okolicznościowych i podtrzymywania umiejętności edukacyjnych. Uczestnicy objęci są również stałą opieką logopedyczną, psychologiczną i fizjoterapeutyczną. Warsztat organizuje zajęcia w hali sportowej, na krytej pływalni oraz bierze czynny udział w imprezach sportowych i kulturalnych w różnych częściach Polski.