„Święto łopołki” to okazja do zabawy i do pobuszowania na kiermaszu sztuki ludowej. Kto nie wie co to łopołka, powinien w najbliższy weekend udać się do Łoniowej.
Na dwa dni zaplanowano tegoroczne „Święto łopołki" i kiermasz sztuki ludowej w Łoniowej, na które zaprasza Stowarzyszenie Folklorystyczne Łoniowiacy. Imprezę poprzedzają dwudniowe warsztaty wikliniarskie plenerowych form przestrzennych „Być ptakiem” oraz warsztaty robienia łopołek „Niech się plecie”.
Dziś już mało kto wie, że kiedyś mieszkańców Łoniowej nazywano „łopołcorzami”, a nazwa pochodziła od „łopołek” – plecionych, owalnych koszy do przenoszenia i suszenia traw i grochu. Służyły też jako nosidełka dla najmłodszych dzieci zabieranych w pole. „Święto łopołki” ma przypomnieć te tradycje i odtworzyć dawne zwyczaje. - W dobie telewizji i komputerów promowana jest „kultura” masowa. Kultura ludowa praktycznie nie jest ukazywana w mediach, dlatego chcieliśmy pokazać mieszkańcom Gminy, iż twórczość ludowa oraz tradycja nadal są obecne w naszych miejscowościach. Pokazaliśmy wielu pasjonatów, twórców kultury ludowej – ludzi, którzy z ogromną chęcią malują, rzeźbią… chcąc pozostawić coś po sobie. To ludzie starsi, skromni i unikający rozgłosu. Wszystkim im należą się słowa uznania za przybliżanie rodzimej kultury, lokalnej tradycji oraz rozwój sztuki ludowej, która występuje równolegle do sztuki kreowanej przez profesjonalistów – mówią organizatorzy.
W pierwszy dzień imprezy, 25 czerwca o godzinie 19.00 w amfiteatrze letnim nastąpi uroczyste podsumowanie warsztatów, które uatrakcyjnią występami finaliści Małopolskich Talentów 2011. Dzień drugi, 26 czerwca zdominowany będzie przez muzykę. Od godziny 15.00 prezentować się będą zespoły nie tylko folklorystyczne, a Kapela Kamraty ze Śląska pokaże łoniowiakom, jak biesiadują Ślązacy. Występom towarzyszyć będzie kiermasz sztuki ludowej połączony z szybkimi warsztatami rękodzieła. Imprezę zakończy efektowny pokaz tańca z ogniem w wykonaniu grupy teatralno-cyrkowej Teatr Dzieci Ognia. „Święto łopołki” honorowym patronatem objęli Starosta Powiatu Brzeskiego i Wójt Gminy Dębno.