O prawie 1,7 mln. złotych więcej niż zakładano uzyska gmina Borzęcin na utworzenie Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej. Decyzję o zwiększeniu dotacji podjął Zarząd Województwa Małopolskiego, a władze Borzęcina nie ukrywają radości.
Dokładnie o 1 milion 657 tysięcy 158 złotych 24 grosze zwiększył Zarząd Województwa Małopolskiego dotację przyznaną gminie Borzęcin na dofinansowanie dla projektu pod nazwą „Rozbudowa i zmiana użytkowania Domu Parafialnego na potrzeby utworzenia Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie”. Tym samym kwota dofinansowania wzrosła z kwoty nieco przekraczającej milion złotych do kwoty trzech milionów. Władze gminy Borzęcin nie ukrywają radości. - Na tę informację czekaliśmy blisko rok i zgodnie z zapewnieniem artykułowanym przez wicemarszałka Wojciecha Kozaka poprzez decyzję Zarządu Województwa stała się ona faktem - mówi Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina. - Dzięki kolejnym środkom zewnętrznym to zadanie będzie łatwiej zbilansować, odciążając w części wkład własny z budżetu gminy.
Jak zapewnia wójt, gmina prowadzi działania w celu pozyskania kolejnych dotacji zewnętrznych i wsparcia dla tej ważnej dla społeczności lokalnej i regionu inwestycji.
Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie będzie działać w sektorze pomocy społecznej oraz w sektorze świadczącym usługi medyczne. Usługi te będą wykonywane w dwóch płaszczyznach: w postaci usług świadczonych przez pomoc społeczną, czyli dom pomocy społecznej i ośrodek wsparcia oraz w postaci usług w zakresie ambulatoryjnej rehabilitacji leczniczej obejmującej lekarską opiekę rehabilitacyjną i fizjoterapię ambulatoryjną. Stworzonych zostanie 110 miejsc całodobowej opieki społecznej z zapleczem terapeutycznym i rehabilitacyjnym, co skutecznie przyczyni się do rozwiązania problemu brakujących miejsc w placówkach całodobowej opieki społecznej.
- W ramach prac przewiduje się wybudowanie 73 pokoi z łazienkami, 3 pokoi gościnnych, sanitariatów, pokoi biurowych, gabinetów lekarskich, pomieszczeń terapii zajęciowej (tj. pracowni gospodarstwa domowego, komputerowej, metaloplastyki, rehabilitacji – terapia grupowa, stolarskiej, plastycznej), pokoi instruktorów, sali narad i szkoleń, szatni pielęgniarzy i wolontariuszy, pomieszczenia rehabilitacji, fizykoterapii, masażu podwodnego, kinezyterapii, masażu, świetlicy, kaplicy, jadalni, kuchni, bufetu, kotłowni, garaży - przybliża Janusz Kwaśniak.
Obecnie trwają prace budowlane, wartość kontraktu zgodnie z umową opiewa na kwotę 10 milionów 467 tysięcy 728 złotych i 21 groszy brutto. Termin wykonania zadania przewidziano na 31 sierpnia 2013 roku. Pracę w Centrum znajdzie ponad 40 osób.