Ekologia i biznes

 Azoty Tarnów są na zaawansowanym etapie budowy instalacji do odbioru suchego popiołu powstającego w zakładowej elektrociepłowni. Instalacja umożliwi spółce zagospodarowanie popiołów i ich sprzedaż. Wartość projektu wynosi prawie 16 milionów złotych. Jedna trzecia środków to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zgodnie z planem rozruch instalacji ruszy jesienią bieżącego roku.

 

Instalacja odbioru suchego popiołu to kolejna proekologiczna inwestycja Azotów Tarnów. Jednocześnie to nowe źródło przychodów i przykład na to, że ekologia może iść w parze z biznesem. Zwrot kosztów inwestycji i pierwsze efekty finansowe pojawią się trzy lata po uruchomieniu instalacji. O około 1,2 miliona złotych rocznie zmniejszą się koszty związane z odbiorem popiołu z kotłów i transportem na składowisko. Docelowo popiół trafi do cementowni jako dodatek do cementu, do sektora drogowego, jako podbudowa pod drogi i do producentów kostek brukowych.

Po uruchomieniu nowej instalacji, której projekt zakłada budowę nowych obiektów i zakup specjalistycznych urządzeń, z kotłów elektrociepłowni popiół przesyłany będzie transportem pneumatycznym do trzech zbiorników magazynowych. Z silosów suchy popiół odbierać będą kontrahenci i wywozić zarówno samochodami-cysternami, jak i koleją.

Obiekty budowane w ramach inwestycji to: budynki stacji załadunkowej, sprężarek powietrza, dmuchaw, kontener socjalny, estakady przesyłowe, stacja TRAFO z rozdzielnią elektryczną, 3.000 metrów kwadratowych nowych dróg i placów, bocznica kolejowa o długości prawie 500 metrów. W skład samej instalacji wejdą trzy pompy zbiornikowe, trzy zbiorniki magazynowe popiołów, trzy dmuchawy powietrza, dwie sprężarki powietrza, rurociągi powietrzno-popiołowe do transportu powietrznego, przeciągarka wagonów. Wykonane będą też instalacje pomocnicze, sterujące i zasilające poszczególne obiekty i urządzenia.

Projekt realizowany jest od września 2010 roku. Zakończone zostały już prace ziemne i fundamentowe, konstrukcja estakad, budynku sprężarek i budynku załadunku popiołów oraz konstrukcja wsporcza pod zamontowane już silosy. Obecnie wykonywane są drogi, podciągarki wagonów, tory kolejowe oraz instalacje podziemne.

24.06.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |