Kwiaty z pół okolicznych uszczknięte i zioła...

 Według starego zwyczaju 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwane Świętem Matki Boskiej Zielnej przygotowywano wiązanki z ziół, owoców i kwiatów. Sięgano wyłącznie po rośliny z pól, łąk i ogrodów, a dobierano je ze względu na piękno, smak lub właściwości lecznicze. Nawiązując do tej tradycji, krakowski Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie „Cudowna moc bukietów”.

 

Dzień Matki Boskiej Zielnej to popularna nazwa święta Wniebowzięcia Marii Panny. To jedno z ważniejszych świąt religijnych i najstarsze święto maryjne. Przypada 15 sierpnia, a w Kościele jest obchodzone od V wieku. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Zielną jako patronkę ziemi. Wtedy też składa się Marii ofiary z darów ziemi - ziół, warzyw, i kwiatów. Z uroczystością związane są zwyczaje, które pomimo tego, że zmieniały się przez lata, przetrwały do czasów współczesnych. Powiadano dawniej że „w sierpniu każdy kwiat woła: zanieś mnie do kościoła." Dlatego na kilka dni przed świętem Matki Boskiej Zielnej w każdym gospodarstwie przygotowywano się do tej uroczystości. Ze snopów zbóż wybierano najdorodniejsze kłosy żyta, pszenicy, owsa, prosa. W wielkim snopie ze zbóż nie mogło zabraknąć również ziół, owoców oraz warzyw. Dzieciom robiono małe wiązanki przeważnie z ziół i kwiatów. W drodze powrotnej z kościoła pozostawiano ziele w bruzdach zagonów, aby szkodniki nie zagrażały ziemniakom i kapuście, bukiet zabierano do domu i tam przechowywano go pieczołowicie, najczęściej za świętym obrazem. Zioła z bukietu dodawano do różnego rodzaju domowych herbat i wywarów stosowanych w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich. Okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią groźnych chorób.
Nawiązując do tej tradycji krakowski Instytut Dziedzictwa ogłosił konkurs „Cudowna moc bukietów”.  W konkursie na tradycyjny bukiet zielny mogą wziąć udział mieszkańcy województwa małopolskiego bez ograniczeń wiekowych. Gotowe bukiety należy składać 15 sierpnia w godzinach 10.00 - 14.00 przy Kościele św. Barbary na Placu Mariackim w Krakowie. Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się 15 sierpnia między godziną 14.00 a 17.00 na scenie głównej przy Małym Rynku w Krakowie.

04.08.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |