Rzecznik kontra KoLiber

 W związku z akcją „Tarnów bez długu” zorganizowaną przez tarnowski oddział stowarzyszenia KoLiber, rzecznik prasowy prezydenta Ryszarda Ścigały przesłała do naszej redakcji oświadczenie, które w całości i bez zmian publikujemy poniżej.

 

Tarnów ożył gospodarczo i będzie się rozwijać!

Polityka finansowa miasta nie ma na celu „walki o jak największe wskaźniki wykorzystania środków unijnych”, lecz realną poprawę jakości życia mieszkańców Tarnowa, również poprzez realizowanie nowych inwestycji, w ostatnich latach w większości współfinansowanych ze środków zewnętrznych.

Dzięki środkom europejskim, udało się Tarnów obudzić, grzechem zaniechania byłoby z tych pieniędzy nie skorzystać. Infrastruktura, w którą się wzbogaca w ostatnich latach będzie służyć nie tylko obecnemu pokoleniu. Tarnów staje się również coraz bardziej komfortowy dla mieszkańców. Wydane pieniądze owocują wieloma trafionymi inwestycjami. Realizowanie inwestycji przy wsparciu ze środków zewnętrznych cechuje się koniecznością współfinansowania ich ze środków własnych.

Przede wszystkim drogi, to je widać najbardziej. Znakomitym przykładem jest ponadto park wodny, którego rozbudowa kosztowała 10,5 mln zł, z czego 6 mln pochodzi z miejskiej kasy, a reszta ze środków unijnych. Po rozbudowie, z obiektu korzysta około tysiąca tarnowian dziennie. Wydajemy pieniądze aby poprawiać dostępność komunikacyjną Tarnowa – większość inwestycji drogowych oddanych w ciągu ostatnich lat jest współfinansowanych ze środków zewnętrznych. Inwestujemy w infrastrukturę czasu wolnego – wyremontowaliśmy teatr, rozbudowaliśmy park wodny, jesteśmy w trakcie remontu Pałacyku Bractwa Strzeleckiego. Środki europejskie i miejskie to również trwająca rozbudowa strefy aktywności gospodarczej, która przyciągnie do Tarnowa nowych inwestorów i stworzy miejsca pracy, a podatki trafią do miejskiej kasy. Ale, aby tak się tak stało, nasze miasto musi być połączone z powstającą autostradą, to inwestycja warta około 90 milionów złotych, dzięki środkom europejskim budżet miasta nie finansuje jej w całości, dopłaca 35 milionów. Przykłady podobnych działań i realizowanych inwestycji można mnożyć. Aby wykorzystać rozwojową szansę dla Tarnowa niezbędnym jest wykorzystywanie środków europejskich, stąd zaangażowanie finansowe miasta.

Cieszy aktywność młodych działaczy Stowarzyszenia Koliber, proponuję jednak nieco bardziej wnikliwą lekturę zasad konstruowania budżetu, wieloletniej prognozy finansowej oraz możliwości korzystania z dotacji zewnętrznych. Liczę, że także dzięki spotkaniu w Urzędzie Miasta Tarnowa, zorganizowanemu z inicjatywy Skarbnika Sławomira Kolasińskiego, przedstawiciele Stowarzyszenia lepiej zrozumieją wspomniane kwestie i będą one dzięki temu dla nich dużo bardziej czytelne.

Dorota Kunc – Pławecka

Rzecznik Prezydenta Tarnowa

31.08.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |