Ponad 160 tysięcy złotych przeznaczonych zostało na sprzęt dydaktyczny i techniczny, który zakupiony został do pracowni w szkołach w Wojniczu i Zakliczynie. Województwo małopolskie, jako jedynie w kraju realizuje duży projekt systemowy „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”
5 września w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Zakliczynie do użytku młodzieży oficjalnie przekazane zostały pracownie nauki zawodu, wyposażone w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. Na sprzęt dydaktyczny i techniczny, z którego mogą korzystać uczniowie wydano łącznie ponad 160 tysięcy złotych. Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu zyskał pracownię mechaniki samochodowej. Za ponad 66 tysięcy złotych kupiono tester diagnostyczny z oprogramowaniem, diagnoskop, urządzenie do odsysania i napełniania układów klimatyzacji, tablicę interaktywną, telewizor LCD oraz notebook. W tym roku szkolnym zainaugurowała działalność także pracowni: mechaniki samochodowej oraz projektowania i technologii budownictwa w Zespole Szkół Publicznych w Zakliczynie. Pracownia mechaniki samochodowej, kosztem niemal 40 tysięcy złotych wyposażona została w m.in. w mierniki ciśnienia sprężania, testery sterowników, alternatorów i rozruszników oraz oscyloskop. Na ploter i 18 notebooków, które znalazły się w pracowni projektowania i technologii budownictwa wydano ponad 60 tysięcy złotych.
„Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” to projekt systemowy, prowadzony w szkołach zawodowych w całym województwie. Jego głównym celem jest wyposażenie uczniów w wiedzę i kwalifikacje, które pozwolą na znalezienie satysfakcjonującego miejsca na rynku pracy. W ramach projektu organizowane są bezpłatne kursy i szkolenia zawodowe, dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe, praktyki, staże, wizyty zawodoznawcze oraz doradztwo zawodowo-edukacyjne. Skorzysta z nich około 37 tysięcy młodych ludzi. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” to również doposażenie pracowni nauki zawodu – sprzęt dydaktyczny i techniczny trafi do ponad 190 szkół regionu. Projekt potrwa do 2014 roku. Jego budżet określono około 140 milionów złotych. W powiecie tarnowskim, będącym organem prowadzącym dla szkół w Wojniczu i Zakliczynie, projekt jest realizowany w 9 placówkach. Łączny koszt podjętych i planowanych działań to blisko 5,3 mln złotych. Wkład własny samorządu wynosi niespełna 674 tysiące, resztę stanowi wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Dla uczniów szkół zawodowych z powiatu tarnowskiego przygotowano około 40 kursów branżowych podnoszących kwalifikacje i dających dodatkowe uprawnienia i umiejętności oraz zajęcia wzmacniające kompetencje kluczowe.. Najszersza oferta dotyczy branż informatyczno-elektronicznej, mechaniczno-mechatronicznej oraz turystyczno-gastronomicznej. Realizację większości szkoleń rozpoczęto już w ubiegłym roku. Na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu technicznego, ułatwiających szkolenie zawodowe przeznaczono ponad 560 tysięcy złotych.