Wołanie o pomoc

 Przynajmniej 10 milionów ludzi w Afryce czeka na natychmiastową pomoc. Głodem i pragnieniem, a co za tym idzie śmiercią głodową, zagrożone są przede wszystkim dzieci. Coraz bardziej przepełnione obozy dla dla uchodźców przestają dawać nadzieję na życie. Caritas Polska organizuje przy kościołach zbiórki pieniędzy, ale w obliczy potrzeb, mimo hojności wiernych, wciąż jest to kropla w morzu.

 

Katastrofalna susza, która nawiedziła mieszkańców Somalii, Erytrei, Dżibuti i Etiopii, osiągnęła najpoważniejszą od dziesięcioleci skalę. Głód i pragnienie zmuszają tysiące ludzi z tego rejonu Afryki do rozpaczliwego poszukiwania pomocy, także do ucieczki do sąsiednich krajów. Droga ucieczki oznacza często ponad 20 dni marszu bez wody i jedzenia. Obozy dla uchodźców są prawdziwą ziemią obiecaną. Ale i tam, jak choćby w Kenii, z powodu stałego napływu ogromnej liczby osób, pogarszają się warunki żywieniowe i higieniczne. Śmiercią głodową zagrożone są przede wszystkim dzieci. - Z każdych dziesięciu tysięcy somalijskich dzieci każdego dnia umiera piętnaścioro. Oznacza to, że wskaźnik śmiertelności czterokrotnie przekroczył limit, który pozwala na ogłoszenie katastrofy humanitarnej – przyznał niedawno Roberto Salvan z UNICEF Italia. Coraz poważniejszym problemem są także próby wcielania dzieci do działających na tym terenie oddziałów rebelianckich. Próby często udane, bo broń daje łatwiejszy dostęp do żywności. Afryka czeka na natychmiastową pomoc, każdą i od każdego.

Caritas Polska wspólnie z Caritas Szwajcaria rozpoczynają projekt doraźnej pomocy dożywiania ludności w południowej Somalii. Działania Caritas skupią się w regionie Merka. 14 sierpnia członkowie Parafialnych Oddziałów Caritas przeprowadzili przy kościołach zbiórkę pieniędzy. Pomoc trafi do krajów dotkniętych klęską głodu, gdzie jak alarmuje Caritas Internationalis, przynajmniej 10 milionów osób oczekuje na pomoc.

Ponad 750 tysięcy złotych zebrano przed kościołami diecezji tarnowskiej. Caritas Polska z zebranej kwoty otrzymała już 500 tysięcy złotych. Reszta pieniędzy zostanie przekazana tarnowskim misjonarzom, którzy pracują w Afryce. - Do mieszkańców Afryki ma dotrzeć pomoc żywnościowa i medyczna. Kolejny raz nasi diecezjanie pokazali, że są solidarni z potrzebującymi. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli głodującym w Afryce – mówi ks. Ryszard Podstołowicz dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

06.09.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |