Europejskie Spotkania Rycerskie w Dębnie

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza w niedzielę, 18 września do zamku w Dębnie na turniej rycerski. W programie imprezy zaplanowano pokazy walk konnych i pieszych średniowiecznego rycerstwa i wojsk zaciężnych, uświetnione kanonadą artylerii oraz pokazy historycznych rzemiosł a także zabawy kuglarzy i muzykantów. Dynamiczne widowisko zapewnią bractwa rycerskie z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji. Początek turnieju o godzinie 12.00.

 

Europejskie Spotkania Rycerskie są realizowane w ramach projektu Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych.
Organizatorzy zapraszają w niedzielę, 18 września do zamku w Dębnie. Turniej z udziałem bractw rycerskich z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji rozpocznie się o godzinie 12.00.

Węgrzy przybędą w wielkiej liczbie z piechotą, łucznikami, końmi, doboszami, i gromadą muzykantów. Oprócz rycerstwa pod zamkiem w Dębnie zaprezentuje swoje pokazy grupa z Solnok, która pokaże jak wyglądały gry i zabawy średniowieczne dla dzieci i dorosłych. Zaś ponad zamkiem pofruną sokoły łowne. Rzemieślnicy z Miszkolca będą prezentować rękodzieło, które przetrwało przez wieki.

Czeska grupa zaprezentuje tak pojedynki rycerskie, jak i walki grupowe.

Goście z Ukrainy oprócz walk pokażą średniowieczne tańce.

Polskie bractwa rycerskie przybędą z Sandomierza, Lublina, Baranowa Sandomierskiego i Zamościa.

Widzowie, oprócz walk ciężkozbrojnego rycerstwa i zaciężnych rot piechoty, obejrzą pojedynki na kopie, walki landsknechtów oraz pokazy łucznicze.

Na podzamczu rozstawią swe kramy i warsztaty rzemieślnicy – zaplanowano pokazy kowalstwa historycznego, płatnerstwa, produkcji kolczug nitowanych, przeszywanic i ubioru historycznego, bednarstwa, kołodziejstwa, tkactwa i garncarstwa.

Rycerskie walki i parady i pokazy rozpoczną się w samo południe, a zakończą nie wcześniej jak około godziny 20.00.

W odróżnieniu od formuły „Turnieju o Złoty Warkocz Tarłówny”, którego 15 edycji odbyło się dotychczas w Dębnie, organizatorzy proponują dużą zmianę jakościową. Grupy rekonstrukcji historycznej występować będą wedle opracowanego scenariusza, który jest adekwatny do czasów i wydarzeń mających miejsce na terenie Polski XV i XVI wieku. Dodatkowym założeniem jest przybliżenie funkcjonowania obozowiska rycerskiego, jako jednego z podstawowych elementów życia codziennego wyruszającego na wojnę wojska, a także możliwość interakcji widzów z wykonawcami.

16.09.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |