Niech wyborcy ocenią moją pracę

 Z posłanką Urszulą Augustyn rozmawiał Piotr Filip


Mija sześć lat pani obecności w parlamencie. Przez dwa lata była pani posłem opozycji, ostatnie cztery posłem koalicji rządzącej. Czy można mówić, że praca posła opozycyjnego różni się czymś od działalności posła ugrupowania rządzącego?

Moim zdaniem takiej różnicy nie ma. To, co często najbardziej interesuje dziennikarzy, czyli liczba złożonych interpelacji, czy wystąpień z trybuny sejmowej wcale nie jest najistotniejsze w pracy posła. Samo napisanie interpelacji nie jest trudne, ale zwykle niewiele z tego jeszcze wynika. Jakiś urzędnik grzecznie odpisze i to zamyka sprawę. Istotne jest to, czy jest się skutecznym. Czy ma się pomysły, własne inicjatywy. Ja kilka takich w ciągu tych sześciu lat podjęłam, zarówno będąc w opozycji, jak i w koalicji. Pomaga natomiast w działalności poselskiej praca w zespole, bycie drużyną. Jeśli Platforma Obywatelska wygrała w wielu miejscach wybory samorządowe, moje koleżanki i koledzy są wójtami, burmistrzami, czy prezydentami miast i w wielu sprawach działamy wspólnie, to taka sytuacja podnosi mnie jako posłowi komfort pracy.

 

Pani kojarzona jest w działalności parlamentarnej raczej ze sferą życia społecznego – edukacją, kulturą. Jak można podsumować działalność parlamentu mijającej kadencji w tych kwestiach?

To, że z tą sferą życia jestem kojarzona, to także efekt bycia w drużynie i pracy zespołowej. Dlaczego mam się w Sejmie zajmować sprawami, na których się mało znam. Oczywiście – w każdej sprawie, w której potrzebna jest moja pomoc, taką pomocą staram się służyć. Nie uchylam się zwłaszcza w sytuacjach, gdy trzeba być pośrednikiem w relacjach pomiędzy samorządami a rządem. Wspierałam wiele samorządów w staraniach o pozyskanie funduszy europejskich, pieniędzy na drogi, ratowanie zabytków czy budowę „orlików”, więc skojarzenia, o których pan mówi nie zawsze są słuszne. Nasz okręg wyborczy składa się z siedmiu powiatów i kilkudziesięciu gmin. W każdej istniej całe mnóstwo problemów, które samorządy starają się rozwiązywać korzystając z pomocy parlamentarzystów.

Wiem jednak także, że nie mogę i nie powinnam być omnibusem, który w każdej kwestii chce być autorytetem.

To nie jest też tak, że poszczególne sfery życia da się od siebie prosto oddzielić. Jeśli udało się doprowadzić do wpisania kopalni soli w Bochni na listę światowego dziedzictwa UNESCO, można powiedzieć, że jest to działanie dotyczące sfery kultury, ale przecież gospodarki także. Jeśli przyjedzie do Bochni więcej turystów, zostawi w mieście także więcej pieniędzy.

 

Praca na rzecz regionu to jedno z pól aktywności posłów. Kiedy jednak pytam o podsumowanie kadencji parlamentu w dziedzinie edukacji, to mam na myśli działalność legislacyjną, która zmieniła w ciągu kilku lat cały system, od przedszkola po wyższe studia. Jak ocenić te zmiany?

Zacznę od końca, czyli od studiów magisterskich. System szkolnictwa wyższego działał i działa. Ale efektem tej działalności jest rosnąca liczba młodych ludzi, świetnie wykształconych i z góry skazanych na bezrobocie. Zmiany mają doprowadzić do tego, że uczelnie otrzymują tyle samodzielności, by kreować politykę kształcenia. By np. PWSZ w Tarnowie mogła kształcić na potrzeby lokalnego rynku pracy. Zmiany budziły wiele emocji i kontrowersji, ale problem, jak z większością zmian, polega na zmianie mentalności i sposobu myślenia. Wciąż najłatwiej jest wypuścić z uczelni kolejną setkę magistrów filologii polskiej, z których żaden nie znajdzie zatrudnienia. Robimy też wszystko, aby podnieść poziom kształcenia, aby polskie uczelnie nie wlokły się w ogonie światowych rankingów. Wydaje mi się, że to nie tylko potrzebna, ale wręcz niezbędna zmiana.

Jeśli natomiast chodzi o niższe szczeble edukacji, to za najważniejsze uważam uporządkowanie podstawy programowej. Od szkoły podstawowej do matury ta podstawa jest obecnie ciągła. Najlepiej to pokazać na przykładzie nauki języków obcych. Po kilku latach nauki w szkole podstawowej uczeń nie rozpoczyna nauki w gimnazjum, a potem w liceum znowu od początku. To samo dotyczy nauki historii i innych przedmiotów. Ważne jest także wprowadzenie różnic w nauczaniu na dwa lata przed maturą. Jeśli młody człowiek ma swoje zainteresowania, to nie musimy na siłę uczyć go wszystkiego. Należało również dać więcej samodzielności nauczycielom. Musi istnieć podstawa wykształcenia obowiązująca wszystkich, ale z lepszymi uczniami, czy klasami można zrobić więcej. Do tego niezbędne są oczywiście chęci ze strony nauczycieli, czyli znowu zmianę sposobu myślenia. Nie ukrywam także, że popieram projekt wysyłania sześciolatków do szkół.

 

Rozmawiamy w trakcie kampanii wyborczej. Pani ponownie chce zostać posłanką. Czy podczas tej kampanii ma pani poczucie, że warto nadal uczestniczyć w polityce. Czy pani sposób myślenia o swoim byciu w Sejmie wytrzymują konfrontację z opiniami wyborców?

Ta kwestia jest dla mnie bardzo ważna. Cztery lata intensywnej, aktywnej pracy w Warszawie i w okręgu wyborczym poddaję ocenie wyborców. Nie prowadzę natomiast kampanii wyborczej z wielkim rozmachem, właśnie dlatego, że chcę, aby ludzie oceniali moją pracę, a nie uśmiech na wyborczym plakacie wiszącym na każdym rogu ulicy. Jeśli zostanie ona oceniona negatywnie, będzie to oznaczało, że powinnam zająć się w życiu czymś innym.

 

Rozumiem, że ma pani alternatywny plan w sytuacji gdy nie znajdzie się pani w Sejmie?

Przede wszystkim mam do dyspozycji głowę i parę rąk. Mogę wykonywać różną pracę, niekoniecznie musi być ona związaną z polityką. Za wcześnie dzisiaj jednak, aby o tych planach mówić.

 

A jeśli wyborcy ponownie pani zaufają?

Ważny będzie wynik głosowania. Czy okaże się, że mój sposób myślenia znajduje akceptację. Jeśli tak – nadal będę pracować tak samo, poprawiając może niektóre rzeczy, bo nigdy nie jest tak, że wszystko się idealnie układa.

Dziękuję za rozmowę

27.09.2011
Komentarze:
imadło: 27.09.2011
Oto jak głosowała \"katolicka\" dziennikarka - posłanka PO - Urszula Augustyn: 1. Projekt zmiany Konstytucji RP dotyczący ochrony życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci - wstrzymała się, 2. Projekt ustawy o zakazie zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) i manipulacji ludzką informacją genetyczną - przeciw, 3. Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych innych ustaw - przeciw, 4. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewidująca możliwość odstąpienia od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków na własny użytek - za, 5. Obywatelski projekt ustawy o przywróceniu Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy - przeciw.
Gocha: 28.09.2011
Augustynowa jest i tak aktywna w porównaniu z innymi naszymi przedstawicielami. Nie przypominam sobie na przykład akcji pod patronatem Marianowskiej.
Kazimierz: 02.10.2011
Oczywiście, że wyborcy ocenią. Szkoda tylko, że co cztery lata muszą dochodzić do wniosku, że to kolejne lata zmarnowane.
rodzic: 20.12.2011
gdzie jest pani poseł jak likwidują szkoły? Może wypowiedziałaby sie w tek kwesti żeby wiedzieć jakie jest jej zdanie? Wygodniej zajmować się Polakami na wschodzie, bo oni daleko.
Vic: 26.12.2011
Na nadchodzący Nowy Rok 2012 żyćzę Pani Poseł, aby spełniło się to wszystko co zapowiadała Platforma Obywatelska przed wyborami, a nie to co zapowiada premier i minister finansów po wyborach. Szczęść Boże.
Gosia: 10.02.2012
A dlaczego Pani Poseł tak cichutko siedzi i nie wypowiada się na temat likwidowanych szkół i przedszkoli. Czyżby była za a nawet przeciw?
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |