Jubileusz Warsztatu

 1 września 2006 roku prezydent Tarnowa Mieczysław Bień podpisał umowę na utworzenie i prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej. Jubileusz pięciolecia działalności placówki stał się okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć.

 

Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie obchodzi pięciolecie działalności. Z okazji jubileuszu placówki w kościele księży misjonarzy odprawiona została msza święta, której przewodniczył biskup Wiesław Lechowicz, były także gratulacje od władz miasta i urodzinowy tort. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie, zaplanowany na 18 października, monodram Haliny Kwiatkowskiej „Wielki Kolega Jan Paweł II”, poświęcony patronowi Warsztatu. - Wyrażam wdzięczność władzom samorządowym i wszystkim osobom i instytucjom wspierającym Warsztat im. bł. Jana Pawła II, łącznie z Fundacją REPI, bo szacunek wobec osób niepełnosprawnych stanowi miarę jakości życia społecznego – mówił biskup Lechowicz podczas jubileuszowej mszy świętej.

Umowę na utworzenie i prowadzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej podpisał 1 września 2006 roku ówczesny prezydent Tarnowa Mieczysław Bień. Na adaptację pomieszczeń przy ulicy Hodowlanej miasto przekazało ponad 387 tysięcy złotych. Ponad 120 tysięcy złotych dołożyli założyciele placówki, a kolejne 75,5 tysięcy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Dzięki temu powstał najnowocześniejszy w regionie warsztat prowadzący rehabilitację osób niepełnosprawnych. Wprowadził nową jakość, jest twórczy i kreatywny – mówiła podczas urodzinowego spotkania Dorota Skrzyniarz, zastępca prezydenta Tarnowa. W tej chwili pod jego opieką pozostają 44 osoby z Tarnowa i powiatu tarnowskiego. - Celem naszej działalności jest nauczenie uczestników samodzielności i zaradności, umiejętności niezbędnych do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie – mówi Tomasz E. Wardzała, kierownik WTZ i członek Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy prezydencie miasta.

W programie zajęć jest także miejsce na przybliżenie uczestnikom postaci patrona. Rehabilitacja odbywa się poprzez szereg działań, od codziennych zakupów do pracowni gospodarstwa domowego, korzystania z oferty instytucji kultury, spożywania posiłków w barach czy restauracjach, kończąc na wycieczkach krajowych i zagranicznych. Warsztat bierze też udział w lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich konkursach oraz przeglądach twórczości osób z niepełną sprawnością. Dotyczy to prawie wszystkich obszarów z dziedziny kultury. - Nie do przecenienia jest codzienna, żmudna praca pracowników, którzy dzień po dniu pomagają uczestnikom zajęć nabywać konsekwencję, samodzielność, umiejętność ekonomicznego wykorzystania materiałów. Sukcesem jest to, że wielu uczestników podjęło i wykonuje pracę na otwartym lub chronionym rynku pracy – podkreśla kierownik Wardzała.

Patronat naukowy na warsztatem sprawują Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku oraz Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczelnie wspomagają proces edukacji uczestników warsztatu. Dzięki tej współpracy, pracownicy WTZ mogą na bieżąco uczestniczyć w zajęciach doskonalących metody terapii i korzystać z dorobku naukowców. - Warsztat to żywy pomnik ku czci Jana Pawła II, który codzienną pracą na rzecz osób niepełnosprawnych realizuje wskazania zawarte w Jego naukach – mówi ksiądz profesor Adam Solak z UKSW w Warszawie.

17.10.2011
Komentarze:
DtrdgzZiz: 02.07.2017
hahgsgdnna - google.com google.com - hywyywkkkkkkzzzzsssss
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |