W ramach realizacji programu profilaktyki antyalkoholowej młodzież z gminy Borzęcin zwiedziła kopalnie Górnego Śląska. Spore wrażenie zrobiły opowieści i legendy związane z tajemniczymi dziś i nieco mrocznymi miejscami.
Pierwszym punktem zorganizowanej dla młodzieży z gminy Borzęcin wycieczki były Tarnowskie Góry, a w nich Park Repecki ze Sztolnią Czarnego Pstrąga. Obiekt znajduje się w unikalnym sześćsetmetrowym fragmencie XIX-wiecznej sztolni „Fryderyk”, odwadniającej tarnogórskie podziemia. Po pokonaniu szybu „Sylwester” uczestnicy łodzią pokonali trasę w świetle migających lamp karbidowych.
Spore wrażenie robiły „Brama Odważnych”, „Szczęśliwych” i „Leniwych”, a . przewodnik barwnie opowiadał o przeszłości kopalni.
Drugim punktem wycieczki była zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach gdzie zwiedzano podziemne wyrobiska, chodniki i sztolnie odwadniające. W zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido w Zabrzu młodzież zobaczyła najniżej położone muzeum w Europie. Ekspozycja znajduje się w nieczynnych już wyrobiskach i chodnikach. W drodze powrotnej uczestnicy zatrzymali się jeszcze w Piekarach Śląskich by podziwiać w sanktuarium obraz Matki Boskiej Sprawiedliwości Społecznej.
W trakcie wycieczki realizowany był program profilaktyki antyalkoholowej. Wszyscy uczestnicy zobaczyli film DVD „Dziękuję - nie piję” , a starsi uczniowie otrzymali ulotki dotyczące szkodliwości działania alkoholu.
foto Joanna Bodzioch