Kilkadziesiąt osób spotka się w Tarnowie by podyskutować o rozwoju przemysłu chemicznego, globalizacji dostępu do chemikaliów i niebezpieczeństw z tym związanych. Z inicjatywy Prezesa Zarządu Azotów Tarnów Jerzego Marciniaka oraz Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały w dniach 27-28 października w Tarnowie odbędzie się „Konferencja na temat bezpieczeństwa chemicznego”.
Z inicjatywy Prezesa Zarządu Azotów Tarnów Jerzego Marciniaka oraz Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały w dniach 27-28 października w Tarnowie odbędzie się „Konferencja na temat bezpieczeństwa chemicznego”, w której udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Państwowej Straży Pożarnej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej. Nie zabraknie reprezentantów uczelni wyższych i firm sektora wielkiej syntezy chemicznej. Swoją obecność zapowiedzieli także przedstawiciele Kenii, Kazachstanu, Ukrainy, USA, Holandii, Indii oraz ONZ.
Od lat dwudziestych ubiegłego wieku Tarnów był wiodącym ośrodkiem tworzenia technologii chemicznych, badań i rozwoju oraz współpracy zawodowej w dziedzinie chemii. Opracowano tu i wdrożono szereg technologii utylizacji chemikaliów, w tym technologii wykorzystanych później w programach wojskowych, włączając w to utylizację broni chemicznej. Problematyka tarnowskiej Konferencji związana jest z potrzebą poprawy gotowości Państw do przeciwdziałania emisjom szkodliwych chemikaliów jak również zapobiegania zamachom na instalacje chemiczne. Konferencja odniesie się również do potrzeby skutecznego poparcia przez społeczność międzynarodową działań w kierunku poprawy gotowości, zapobiegania i ratownictwa w razie takich ataków.